Majster tichej hrôzy Stephen King oslávil 70 rokov

V dusnej atmosfére desivých románov Stephena Kinga sa prelína fantázia s realitou, hranice žánru prekračuje psychologickým vykreslením postáv. Jeho kníh sa predalo viac ako 400 miliónov a veľká časť sa dočkala televíznych, filmových či komiksových adaptácií. Teraz rúca v kinách rebríčky sledovanosti film To podľa rovnomennej knihy. King - kráľ amerického hororu - oslavuje vo štvrtok sedemdesiat rokov.

21.09.2017 15:00
Stephen King Foto: ,
„Monštrá sú skutočné, rovnako ako duchovia. Žijú v nás. A, žiaľ, niekedy vyhrajú,“ tvrdí Stephen King.
debata

Prastaré zlo na seba v novom filme To berie podobu zákerného klauna a v rôznych podobách a časových cykloch sužuje mestečko, pod ktorým sa ukrýva rozsiahly systém kanalizácie.

„Monštrá sú skutočné, rovnako ako duchovia. Žijú v nás. A, žiaľ, niekedy vyhrajú,“ povedal kedysi Stephen King. Písať začal už ako sedemročný, odmalička sa zaujímal o hororové príbehy. Asi najlepším sfilmovaním Kingovho diela je Osvietenie (1980, kniha vyšla v roku 1977). Desivý psychologický horor ovládol Jack Nicholson v hlavnej úlohe spisovateľa Jacka Torrancea, režíroval ho Stanley Kubrick. Jack Torrance so svojou rodinou ide robiť zimného správcu do hotela Overlook v coloradských horách. V opustenom a izolovanom hoteli ho posadnú zlé sily v budove a zaútočí na ženu aj syna Dannyho, ktorý má nadprirodzené schopnosti – „osvietenie“.

Ďalším filmom je väzenská dráma Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) na motívy jednej Kingovej poviedky s Timom Robbinsom a Morganom Freemanom v hlavných úlohách, ktorá získala sedem nominácií na Oscara.

V inej filmovej adaptácii Schudni! z roku 1996 obézny právnik prejde ženu a čelí kliatbe, po ktorej drasticky chudne. V Obchodníkovi s hrôzou (1993) zas starý muž v malom mestečku proti sebe poštve všetkých obyvateľov.

Ďalší sfilmovaný horor s kultovým statusom Des v práčovni (1995) rozpráva o starom mandli, ktorý je možno posadnutý a prahne po ľudskej krvi. A posolstvom hororu Hmla je, že najväčšie zlo sa skrýva v ľuďoch samotných.

Stephen King, takmer dva metre vysoký Američan so silnými okuliarmi, pochádza z Portlandu v štáte Maine. Keď mal dva roky, jeho otec si vraj odbehol pre cigarety a už ho nikdy nevidel. K písaniu ho vraj doviedol strýko Clayton, ktorý mu často rozprával strašidelné príbehy a brával ho so sebou do kina, keď dávali staré hororové filmy.

V dvanástich rokoch začal King písať do časopisu svojho staršieho brata Davida, na jeseň roku 1971 sa stal učiteľom angličtiny v Maine. A na jar 1973 predal svoj prvý román Carrie. Nečakaný úspech tejto knihy znásobilo jej filmové spracovanie od režiséra Briana De Palmu s mladou Sissy Spacekovou v úlohe nesmelej tyranizovanej dievčiny, ktorá v sebe objaví telekinetické schopnosti a pomstí sa tyranom.

King žije s manželkou v Maine, polovica jeho románov sa odohráva práve tam. Rád počúva rockovú hudbu a občas hrá na charitatívnych akciách s kapelou Rock Bottom Remainders, ktorú sám založil. Tiež veľmi rád hrá epizódne úlohy vo filmoch, ktoré sa nakrúcajú na motívy jeho kníh. Podporuje rôznu miestnu charitu a hovorí o skúsenostiach so závislosťami od alkoholu a drog, ktoré prekonal. V minulosti tiež len o vlások unikol smrti, keď ho zrazilo auto.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vykúpenie z väznice Shawshank #Stephen King #horor #To #Osvietenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy