Monika Kapráliková: Za hranice provincie

25.09.2017 05:00

Témou knihy je publicistická tvorba významného slovenského básnika Jána Smreka (1898-1982), ktorý v tomto žánri vynikol predovšetkým ako vydavateľ literárno-umeleckého mesačníka Elán.

Monika Kapráliková: Za hranice provincie
Monika Kapráliková: Za hranice provincie

„Názov knihy priamo reflektuje Smrekovo úsilie exportovať slovenskú kultúru za jej geografické hranice, kde mala načerpať inšpiráciu a súčasne prezentovať a reprezentovať vlastný umelecký výraz. Pojem provincia odkazuje na dobový diskurz, ktorý ho bez ďalších významových konotácií používal vo význame periférie – okrajovej časti voči centru kultúrneho vývoja,“ píše v úvode knižky autorka.

Knihu sprevádzajú početné faksimile a archívne fotografie.

Kulturologička Monika Kapráliková (1977) pôsobila na Filozofickej fakulte UK, vitalizmus a jeho vplyv na publicistiku Jána Smreka bol témou jej dizertačnej práce.

Elán

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Ján Smrek #Monika Kapráliková #Za hranice provincie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku