Tilar J. Mazzeová: Irenine deti

Strhujúci príbeh o Irene Sendlerovej – hrdinke, ktorá sa stala ženskou verziou Oskara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska.

04.11.2017 05:00
debata
Tilar J. Mazzeová: Irenine deti
Tilar J. Mazzeová Irenine deti Tilar J. Mazzeová: Irenine deti

V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena Sendlerová povolenie vstúpiť do varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Počas svojej práce sa snaží dostať k židovským rodinám, chodí od dverí k dverám a prosí rodičov, aby jej dôverovali a zverili jej svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez múry geta a presviedča svojich kamarátov a susedov, aby ich ukrývali.

V extrémnych podmienkach a s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej osudovej lásky sa Irene nakoniec podarilo prepašovať do bezpečia tisíce detí. Mnohé pritom putovali mestskými odpadovými kanálmi, skrývala ich však aj v truhlách a posúvala cez tajné priechody v opustených budovách. Okrem toho na vlastné riziko schovávala tajné zoznamy, v ktorých figurovali mená a skutočné identity detí. Urobila tak s nádejou, že príbuzní ich vďaka tomu budú vedieť po vojne nájsť. To, čo vtedy Irena nemohla tušiť, je, že deväťdesiat percent týchto rodín zahynie.

Američanka Tilar J. Mazzeová (1971) je autorkou celého radu diel z oblasti kultúrnej histórie a životopisnej literatúry.

V anglickom origináli Irena's Children (Simon and Schuster, 2016).

Motýľ

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Tilar J. Mazzeová #Irenine deti #Irena Sendlerová