Elena Ferrante: Temná dcéra

13.11.2017 05:00

Rozprávačka tohto surovo úprimného príbehu je štyridsaťsedemročná Leda, profesorka angličtiny na univerzite vo Florencii.

Keď jej dcéry odídu za svojím otcom do Kanady, očakáva, že sa bude cítiť osamelá a opustená. Na svoje vlastné prekvapenie však cíti len úľavu, akoby sa oslobodila od veľkej ťažoby.

Rozhodne sa zájsť na dovolenku k moru do malého prímorského mestečka na juhu Talianska. Na pláži ju zaujme mladá matka Nina obklopená množstvom neapolských príbuzných a pripomenie jej časy, keď sa aj ona cítila absolútne pohltená starostlivosťou o deti. Séria zdanlivo bezvýznamných udalostí však Ledu vráti späť k znepokojivým spomienkam a príbeh o príjemnom návrate k vlastnému životu sa stáva ostrou konfrontáciou s minulosťou.

Svetoznáma talianska autorka (1943) Neapolskej ságy, píšuca pod pseudonymom Elena Ferrante, vo svojej ďalšej knižke opisuje rozporuplné pocity, ktoré pútajú rodičov k deťom. Opisuje ich priamo, ostro a pravdivo. Z jednoduchých pozorovaní vytvára silný príbeh o nádeji a nesplnených túžbach. Motív z tohto románu rozvíja aj v rozprávkovej knihe pre deti Pláž v noci.

V talianskom origináli La figlia oscura (Edizioni e/o, 2006). Preložil Peter Bilý.

Inaque.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Temná dcéra #Elena Ferrante
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk