Kniha: Příhodová mapuje hriechy súčasníkov

, 22.01.2018 08:33

Spisovateľka Daniela Příhodová vydala ďalší román zo súčasnosti s názvom Po noci deň.

V príbehu sleduje osud zvláštnej rodiny, ktorú tvorí matka a dcéra. Ide naozaj o metaforu úsvitu nového dňa, rozjasnenie života, a to paradoxne po tom, čo sa hlavná hrdinka príbehu, Lucia, rozlúči so svojou matkou. Tá si ide za svojím šťastím a dcéru ponecháva, aby si žila svoj život, hoci – sotva zmaturovala.

Luciino detstvo a dospievanie boli ťažké. Dôvody jej trápenia boli však celkom iné, než na aké sme z literatúry zvyknutí. Žiaden tatko opilec, žiadne predčasné úmrtia… Příhodová opísala odcudzenie a skazu celkom iného druhu. Lucia býva na sídlisku so svojou mamou, ktorú miluje, a ktorá robí z ich života peklo. Luciina mama má slabosť na chlapov z Balkánu. Úprimne – sestersky (ale aj žensky) ich miluje, pomáha im s podnikaním na Slovensku a poskytuje im prístrešok. Byt je však iba jednoizbový a Lucia býva v jednej miestnosti s týmito cudzími ľuďmi. Najprv je malá, ale rastie a je už dospievajúcim dievčaťom. Stáva sa svedkom rôznych absurdných situácií. Nedostatok súkromia zasahuje do jej psychiky, blízkosť intímneho života dospelých ju mätie. Snaží sa utiecť, vymaniť sa, ale niet ako. Nie je na to zrelá. Navyše svoju mamu miluje a nechce ju opustiť. Musí byť doma a domov je cudzie územie.

Příhodová rozpráva príbeh originálne a bez klišé. Lucia sa ani neskazí, ani neznenávidí mamu. Zostáva čistá, jemná a hoci občas pochybuje, nestráca ideály a túžby. Autorka má v knižke veľmi zaujímavé pasáže o tom, ako dievča uvažuje, ako vníma skutočnosť a práve v týchto pasážach vlastne spracováva tému utečencov a migrácie do Európy, v tomto prípad z Balkánu. Nepriamo kladie otázky na chúlostivé témy – pobyt na Slovensku na čierno, rozdiel v kultúrach, vzťahy medzi cudzincami samotnými, nezodpovedné pokusy o podnikanie, získavanie peňazí a podobne… Toto všetko reflektuje, ale zároveň rozvíja ušľachtilú líniu dospievania dievčaťa, ktoré je obdarené talentom, krásou, dobrotou. V absurdnej domácnosti, kde má súkromie len v kúpeľni, sa formuje budúca umelkyňa. Lucia má totiž talent hudobný aj herecký, čo jej pomáha prežiť. Veľa však pre ňu znamenajú aj starí rodičia, ktorí sú kultivovaní a staromódni. Ich byt s dečkami a porcelánom vo vitrínach sa stáva aspoň prechodne pre Luciu azylom. Tam sa aj občas dobre naje. Pomáhajú jej aj lásky, ktoré stretáva, ale najmä ľudia z oblasti umenia, ktorí jej pomôžu pri hľadaní samej seba a budúcej profesie. Keď ju mama opustí, je už zrelá.

Knižky Daniely Příhodovej sú sympatické priamočiarosťou a snahou pomenovať jednoducho a výstižne problémy, ktoré život prináša. Je kritická, ale snaží sa svojimi knihami pestovať aj ideály. Jej postavy nie sú vybájené. Cítiť, že problematiku, o ktorej píše, dobre pozná, že osudy postáv ma zažité. Len tak mohla vytvoriť a presvedčivo napísať príbeh taký zvláštny, ako je Po noci deň, kde decko spí s migrantmi v jednej izbe na sídlisku a matka napokon odchádza za svojím šťastím, a to na Balkán. Autorka to pekne otočila! Příhodovej knižky podávajú realisticko-kritický obraz o tom, ako žijeme. Čitatelia si pamätajú najmä jej úspešnú televíznu inscenáciu Mário, zapískaj. Odvtedy stále mapuje náš život a naše hriechy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Po noci deň #Daniela Příhodová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk