Vladimir Nabokov: V tieni zlovestna

02.03.2018 05:00

Nabokovov druhý po anglicky písaný román je originálne poňatým príbehom slobodného človeka v diktatúre.

Vladimir Nabokov: V tieni zlovestna
Vladimir Nabokov: V tieni zlovestna

Jeho hlavný hrdina Adam Krug, najväčší filozof fiktívneho štátu ovládaného vzmáhajúcim sa totalitným režimom, je presvedčený, že ho medzinárodný ohlas a mravná odvaha ochráni pred krutosťami policajného režimu, na čele ktorého stojí jeho dávny nepriateľ zo školských čias.

Nabokov sa v tomto antiutopickom románe prejavuje ako majster vedomia i podvedomia. Dielo je napísané svojským štýlom plným tajomstva, so zameraním na presný detail. Dej sa odohráva vo fiktívnom európskom štáte v 20. storočí, ktorý má črty Hitlerovho Nemecka a tiež sovietskeho režimu: štátna ideológia stanovuje identitu každého občana a odmieta akékoľvek odlišnosti jedného človeka od druhého.

Vladimir Nabokov (1889–1977), svetoznámy rusko-americký spisovateľ sa preslávil v najširšom čitateľskom povedomí románom Lolita, je však autorom viacerých próz a tiež pozoruhodných memoárov. V anglickom origináli Bend Sinister (Henry Holt and Co. 1947). Preložil Otakar Kořínek.

Vydavateľstvo SSS

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Vydavateľstvo SSS #Vladimir Nabokov #V tieni zlovestna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku