Susan Faludi: V tmavej komore

Keď sa feministická spisovateľka dozvie, že jej 76-ročný otec, s ktorým sa už dávno odcudzili a odsťahoval sa do Maďarska, podstúpil operáciu na zmenu pohlavia, vydáva sa na nezvyčajnú cestu za zmyslom identity v modernom svete i v znepokojivej minulosti vlastnej rodiny.

30.03.2018 05:00
debata
Susan Faludi: V tmavej komore

Čo má spoločné tento nový rodič, ktorý je teraz „kompletná žena“, s tým mlčanlivým, výbušným, ba až násilníckym otcom, ktorého poznala, či s fotografom, ktorý si vybudoval kariéru na úprave snímok?

Faludi sa vydáva do zákutí svojho detstva na predmestí a skúma mnohé predchádzajúce otcove osobnosti: amerického tatka, alpského horolezca, dobrodruha v amazonskej divočine, židovského utečenca počas holokaustu. Rodinná história ju zavedie aj do Spišského Podhradia a Košíc, odkiaľ pochádzali jej starí rodičia.

Keď vycestuje do Maďarska, aby sa znova stretla s otcom, spadne do bludiska temných dejín a politiky krajiny, ktorá zaťato potláča vlastnú minulosť a vytvára si snovú, no jedovatú národnosť. Faludiovej snaha čeliť otcovej metamorfóze ju zavedie za hranice – historické, politické, náboženské, sexuálne – až sa ocitne zoči-voči otázke dnešnej doby: Je identita niečo, čo si „vyberáte“, alebo je to skôr niečo, pred čím sa nedá ujsť?

Spisovateľka, novinárka a feministka Susan Faludi (1959) má americké i maďarské občianstvo. Písala pre rôzne americké noviny, o.i. New York Times a Wall Street Journal. Memoáre V tmavej komore sa v roku 2016 stali jednou z najlepších kníh podľa denníka New York Times.

V anglickom origináli In The Darkroom (Metropolitan / Henry Holt 2016). Preložila Lucia Halová.

Inaque.sk

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Susan Faludi #V tmavej komore