Oľga Feldeková: Veverica

04.04.2018 05:00

Baladická novela jubilujúcej Oľgy Feldekovej nadväzuje na najlepšie tradície slovenskej lyrizovanej prózy.

Oľga Feldeková: Veverica
Oľga Feldeková: Veverica

Zobrazuje ľúbostný príbeh vyrozprávaný z dvojitého pohľadu – z pohľadu dieťaťa, korigovaného súčasným postojom rozprávačky. Vďaka autorkinej znalosti reči a myslenia ľudí z jej rodného kraja má novela neopakovateľnú atmosféru a čaro.

Príbeh novely, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1985, sa odohráva na Orave na prelome 40. a 50. rokov, v období nastupujúcej kolektivizácie. „Mala som to šťastie, že môj román Veverica sa stal témou londýnskej konferencie a anglický literárny vedec Pynsent o tej knihe napísal: Vo Veverici Oľgy Feldekovej exploduje parná mláťačka, čiže rovnaký stroj, aký používa aj Thomas Hardy, keď chce ukázať hrôzy pokroku v Tess of the d'Urbervilles,“ spomínala pred časom autorka. Knižku venovala fínskemu básnikovi Juhani Peltonenovi, od ktorého sa dozvedela, že slovo „orava“ znamená vo fínčine „veverica“.

Oľga Feldeková (1943) je spisovateľka, scenáristka, novinárka a dramaturgička. Je tiež manželkou spisovateľa Ľubomíra Feldeka.

OZ Krásny Spiš

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Oľga Feldeková #Veverica
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku