Kniha: Temná spoveď bábike

07.05.2018 05:00

Elena Ferrante je už medzi slovenskými čitateľmi, a najmä čitateľkami, dobre známa. Príbeh neapolských kamarátok publikum nadchol, ale okrem tejto známej ságy ponúka autorka aj „drobnejšie“ literárne bonbóniky.

Nie sú veľmi rozsiahle, ale práve vďaka hutnosti textu vyznievajú celkom inak než najpopulárnejšia tvorba Eleny Ferrante. Minule sme informovali o detskej knižke Pláž v noci, v ktorej išlo o strašidelný príbeh zabudnutej bábiky. Bábika, tentoraz stratená, účinkuje aj v ďalšej knižke Eleny Ferrante Temná dcéra. Tiež je to príbeh z pláže, ale je určený dospelým a je hlbší. Hračka je však symbolom zraniteľnosti v oboch príbehoch.

Bábiky podnecujú fantáziu, jatria psychiku, koncentrujú sa okolo nich emócie. Najmä dievčatá a ženy vedia, čo to je túžba po bábike, aký silný to môže byť vzťah! Ferrante rozohrala tento cit do virtuóznych výšin a naplnila ním obsah Temnej dcéry (preložil Peter Bilý). Hlavná postava pocíti moc, akú môže cez bábiku získať, a nevie sa jej nabažiť. Nevie ukončiť manipuláciu s citmi známych z pláže, ktorí trpia stratou bábiky. Ona ju našla, drží ju u seba a spovedá sa jej. Vďaka magickej prítomnosti bábiky rekapituluje celý svoj život: Nie je ešte stará, má odrastené dcéry, naplnenú kariéru, a predsa je na dovolenke sama! Spytuje sa, či je šťastná, či stálo za to rozbiť vlastnú rodinu, opustiť deti a ísť za profesionálnym úspechom.

Jej spomienky dokonale obnažujú psychiku vedkyne, ktorá nebola spokojná so svojím manželom, s kariérou, s intímnym životom a snažila sa všetko zmeniť. Najzaujímavejšia je línia, v ktorej vedkyňu spoznáva čitateľ ako matku. Ferrante veľmi dobre vystihla pocity mladej ženy, ktorá sa cíti na profesionálnej ceste brzdená práve deťmi. Snívala o tom, ako sa uplatní, cítila sa na to, ale rodina ju zamestnávala a zdržiavala. Napokon sa – ešte v mladosti – rozhodla manžela opustiť a deti zostali s ním. Hoci s dcérami má žena dobrý vzťah, to, že ich kedysi kvôli kariére opustila, poznačilo ich život. Vídajú sa málo. Ona má teda priestor na prácu, ale aj na rozmýšľanie o tom, kde urobila chybu.

Aj táto postava má styčné body s neapolskou ságou, ale psychologická kresba je detailnejšia a sústredenejšia. Život ženy sleduje čitateľ krok za krokom – v reáli na dovolenke, ale zároveň s ňou prechádza aj život. Ako to bolo? Ako to bolo s vedeckým článkom, ktorý naštartoval jej ambicióznosť? Stálo za to odlíšiť sa od neapolských babičiek a stať sa čudáckou intelektuálkou? A treba to vôbec skúmať? Koho zaujímajú takéto fajnové námety, príde si na svoje. Zafilozofuje si s autorkou a zažije aj horor. Do deja stále totiž búši tá bábika! Strašidelná závislosť od nej vedie až k útoku: Niekto bude pichnutý a nebude to bábika!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Temná dcéra #Elena Ferrante
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk