Je to sága rodiny odohrávajúca sa na pozadí slovensko-srbských vzťahov v 20. storočí v kontexte vojnových i povojnových udalostí so silným etnografickým základom. Jej posolstvom je i etický apel na nové generácie, aby nezabúdali na vlastné tradície a nezanedbávali svoje kultúrne dedičstvo.
Autorka v rozhovore s filozofkou a spisovateľkou Etelou Farkašovou o svojej knihe poznamenala: „Budú musieť prejsť dlhé roky, aby sa ľudia vrátili k studničke pamäti a začali opäť rozprávať príbehy, upozorňovať krásou zapamätaného na to, že život je studňa, z ktorej vody neubúda, ak do nej stále priteká svieži prameň…“
Viera Benková (1939) patrí medzi popredných slovenských spisovateľov na Dolnej zemi (resp. vo Vojvodine). Publikovala básne, prózu i knižky pre deti. Študovala český a slovenský jazyk a literatúru na Filologickej fakulte v Belehrade, pracovala ako novinárka i v rozhlase. V roku 2014 jej Spolok slovenských spisovateľov udelil Cenu za životné dielo a v roku 2015 jej podobnú cenu udelilo i Združenie spisovateľov Srbska.
Vydavateľstvo SSS