Zadie Smith: Swing Time

Ako sa stávame tým, kým sme? Naozaj dokážeme utiecť pred svojím pôvodom? Musíme tancovať na hudbu našich čias?

23.05.2018 05:00
debata
Zadie Smith: Swing Time
Zadie Smith Swing Time Zadie Smith: Swing Time

Román Swing Time sa odohráva v Londýne, New Yorku a Západnej Afrike a je príbehom dvoch dievčat, ktoré snívajú o tom, že sa stanú tanečníčkami, ale len jedna, Tracey, má talent. Tá druhá premýšľa: o rytme a takte, o černošských telách a hudbe, o tom, čo tvorí komunitu a kedy je človek skutočne slobodný. Ich priateľstvo je komplikované a končí, keď majú dvadsať rokov. K niekdajšej blízkosti sa nikdy nevrátia, ale ani na ňu nezabudnú.

Tracey sa podarí dostať medzi zboristky, ale nezvláda život v dospelosti, jej priateľka štvrť detstva opustí, precestuje svet ako asistentka popovej hviezdy a má možnosť pozorovať zblízka, čo znamená byť bohatou a slávnou.

Swing Time je románom o hľadaní šťastia na tých najnešťastnejších miestach a o smútku uprostred radosti. Je o rozhodnutiach, ktoré robíme, a o rozhodnutiach urobených za nás. Predovšetkým je to však príbeh o priateľstvách, ktoré nám dávajú smer, definujú nás a navždy nás menia.

Britská spisovateľka Zadie Smith (1975), jedna z najtalentova­nejších súčasných žien v literatúre, autorka románov Biele zuby či O kráse, napísala veľký spoločenský román, ktorý bol nominovaný na cenu Man Booker Prize.

V anglickom origináli Swing Time (Penguin Press 2016). Preložila Aňa Ostrihoňová.

Inaque.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Man Booker Prize #Inaque.sk #Zadie Smith