Ernesto Sabato: Rezistencia

V esejach svetoznámeho argentínskeho autora dominujú dve ťažiskové témy: človek v čase krízy a otázky o poslaní literatúry.

31.05.2018 05:00
debata
Ernesto Sabato: Rezistencia Foto: Hronka
Ernesto Sabato: Rezistencia Ernesto Sabato: Rezistencia

Celé Sabatovo dielo je preniknuté hlbokými filozofickými úvahami o zmysle našej existencie, o dobre a zle, ale aj o nástrahách virtuálneho sveta a potrebe pestovania tradičných hodnôt. Kniha obsahuje šesť esejí, v ktorých sa autor zamýšľa nad malými aj veľkými vecami každodenného života.

Je napísaná sugestívnou epištolárnou formou a je svojským literárnym odkazom tohto veľkého humanistu, keďže ju písal na sklonku svojho života. Obsah: Prvý list: Malé a veľké, Druhý list: Staré hodnoty, Tretí list: Medzi dobrom a zlom, Štvrtý list: Spoločné hodnoty, Piaty list: Rezistencia. Epilóg: Rozhodnutie a smrť.

Argentínsky spisovateľ a maliar Ernesto Sabato (1911–2011) vyštudoval teoretickú fyziku, ale sľubne sa rozvíjajúcu kariéru fyzika opustil, aby sa venoval literatúre, lebo bol presvedčený, že práve ona, a nie veda, dokáže poskytnúť kľúč k záhadám ľudskej existencie.

Je autorom troch významných románov, z ktorých boli dva preložené aj do slovenčiny (Tunel samoty, 1965 a O hrdinoch a hroboch, 1980). Jeho eseje však doteraz v Slovensku knižne nevyšli, pričom práve v tejto oblasti bol Sabato mimoriadne úspešným autorom. Aj do literatúry vstúpil práve ako esejista knihou Jedinec a vesmír (Uno y el universo, 1945).

V španielskom origináli La resistencia (Grupo Planeta/Seix Barral 2000).

Hronka

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #anotácia #Ernesto Sabato