Gabriel García Márquez: Devadesát dnů za železnou oponou

01.07.2018 05:00

Málokto vie, že v 50. rokoch vycestoval budúci autor svetoznámeho románu Sto rokov samoty a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru - vtedy však nepríliš známy mladý novinár – na svetový festival mládeže do Sovietskeho zväzu, a cestu sa mu podarilo rozšíriť o východné Nemecko, Poľsko, Maďarsko a ČSSR.

Jeho cestopisné eseje, v ktorých Gabriel García Márquez (1927–2014) vystupuje ako veľmi presný a originálny pozorovateľ, vychádzajú po česky prvý raz.

V Prahe hodnotí, ako sú ľudia dobre oblečení, v ZSSR ho udivuje, že nevidí žiadnu reklamu na Coca-Colu. Západný Berlín vidí ako jednu obrovskú propagandistickú agentúru. Rovnako realisticky chápe i festival – pre komunistický štát príležitosť pre propagandu, pre západné strany príležitosť vyslať pár agentov. Ide o dobu, kedy ešte nestál berlínsky múr, ale zároveň o dobu krátko po potlačení maďarského povstania v roku 1956. Márquez bol jedným z mála ľudí zo Západu, ktorí mohli v tom čase navštíviť Budapešť.

„Najlepší a trvalo platný je autor tam, kde jeho reportáž prerastá jednotlivé postrehy a mení sa na veľké plátno – takú metódu uplatňuje pri popise koncentračného tábora v Osvienčime (Auschwitzi) alebo atmosféry moskovského mauzólea,“ píše o knihe portál literarky.cz.

(česky)

Odeon

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižná novinka #Gabriel García Márquez
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk