Absolútny víťaz Man Bookerovej ceny je Anglický pacient od Ondaatjeho

09.07.2018 07:00
Juliette Binoche (vľavo) a jej kolegyňa Kristin...
Herečka Juliette Binoche (vľavo) a jej kolegyňa Kristin Scott Thomas s hercom Ralphom Fiennesom. Všetci traja pomohli k popularite knihy Anglický pacient nakrútením rovnomenného filmu. Autor: ,

Absolútnym víťazom za 50 rokov udeľovania prestížnej medzinárodnej Man Bookerovej literárnej ceny sa stal román Anglický pacient spisovateľa Michaela Ondaatjeho.

Víťazstvo knihy, ktorá je príbehom lásky a zrady zasadeným do posledných dní druhej svetovej vojny, oznámili v nedeľu organizátori pri príležitosti 50. výročia tejto ceny.

Anglický pacient zvíťazil v online hlasovaní nad ďalšími štyrmi románmi, každý z nich reprezentuje jedno z piatich desaťročí. Kniha V slobodnom štáte V.S. Naipaula zastupuje 70. roky, Mesačný tiger Penelopy Livelyovej 80. roky a toto storočie reprezentujú sága Wolf Hall od Hilary Mantelovej a Lincoln in the Bardo od George Saunders.

Ondaatjeho kniha získala Man Bookerovu cenu v roku 1992. K popularite príbehu pomohla deväťoscarová filmová adaptácia z roku 1996, kde hlavnú úlohy stvárnili Ralph Fiennes a Juliette Binoche. Podľa jednej z porotkýň román spája mimoriadny jazyk, presvedčivé postavy, zápletku s tajomstvom a pochopenie vojny, nacionalizmu a identity.

Spisovateľ vyhlásil, že ani na sekundu neverí, že jeho kniha bola najlepšia a vzdal hold režisérovi filmu Anthonymu Minghellovi. „Mám podozrenie, že má s výsledkom hlasovania niečo spoločné,“ povedal Ondaatje.

Bookerova cena, od roku 2002 premenovaná na Man Bookerovu cenu, je udeľovaná od roku 1969 britskými novinármi, vydavateľmi, literárnymi kritikmi a inými osobnosťami. Pôvodne bola určená len pre autorov z Británie, Írska a krajín Britského spoločenstva národov, od roku 2014 ju môže získať akýkoľvek román pôvodne napísaný v angličtine.

Ondaatje sa narodil na Srí Lanke do rodiny holandsko-tamilsko-sinhálsko-portugalského pôvodu. V roku 1954 sa s matkou presťahoval do Anglicka, odkiaľ o osem rokov neskôr presídlil do Kanady a stal sa tamojším občanom.

#víťazstvo #Michael Ondaatje #Man Bookerova cena #história #Anglický pacient
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk