Peter Cowie: Krstný otec. Fascinujúci príbeh kultovky

25.08.2018 05:00

Ten film pozná snáď každý. Niektorí ho videli viackrát, iní o ňom minimálne počuli. O fantastickej réžii F.F.Coppolu, či hereckom výkone Marlona Branda.

Peter Cowie: Krstný otec
Peter Cowie: Krstný otec

Krstný otec je určite jeden z najobľúbenejších a najuznávanejších filmov v histórii svetovej kinematografie. V opakovaných prieskumoch sa toto majstrovské dielo režiséra Francisa Forda Coppolu zaradilo medzi najvýznamnejšie filmy, aké sa kedy objavili na filmovom plátne. Jeho prezentácia, symbolika a slovník ovplyvnili celú generáciu filmárov a popkultúru všeobecne. Teraz vychádza jedinečná kniha uznávaného odborníka Petra Cowieho – Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu.

Prostredníctvom archívnych materiálov, fotografií z nakrúcania a zasväteného sprievodného textu rozpráva fascinujúci príbeh filmu, ktorý takmer neuzrel svetlo sveta. Prezentuje jednotlivé komponenty, ktoré – napriek všetkým očakávaniam – do seba tak skvelo zapadli, že tento film štúdia Paramount v roku 1972 dosiahol obrovský úspech a jeho popularita pretrváva do súčasnosti. Táto sága o americkej rodine s talianskymi koreňmi, ktorá divákovi ponúka zasvätený pohľad do spleti mafiánskych tradícií, zažila mnoho imitácií aj paródií – no žiadna z nich sa jej nevyrovnala.

V porovnaní s mnohými inými filmami nakrútenými v rovnakom období Krstný otec pôsobí mimoriadne sviežo. Z vizuálnej stránky je to najmä vďaka klasickej technike snímania – bez ručnej kamery alebo excentrických záberov, bez zoomov (okrem úvodného záberu) – a úsporne použitým špeciálnym efektom, ktoré nikdy netrvajú dlhšie, než je nevyhnutné.

Čo nájdete v knihe Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu?

  • Informácie o každej postave, od Dona Vita Corleoneho, cez Toma Hagena, Johnnyho Fontana, až po Al Neriho či Lucu Brasiho.
  • Samostatné kapitoly sú o scenári, režisérovi F.F.Coppolovi, o výbere hercov a výprave, o kamere, kostýmoch aj samotnom nakrúcaní. Či už v New Yorku alebo na Sicílii.
  • Dozviete sa, ako sa dá zostrihať komorný veľkofilm, ako sa vyberala hudba, ako vyzerala premiéra a aké boli prvé reakcie.
  • V závere knihy je kapitola Vystrihnuté scény, Ocenenia, Vplyv a odkaz, ako aj informácia o dvojke a trojke Krstný otec.

Legendárny film

Prínosom pre film bolo aj nakrúcanie vo viac ako 130 lokalitách, ktoré dali jeho epickému rozmachu punc reálnosti.

Melodická hudba Nina Rotu vyvolávala v istých chvíľach u divákov neblahé tušenie, čím ešte zdôraznila napätie v konkrétnych scénach.

Scenár podľa románu Maria Puza neponúka len galériu malých, pokútnych vydieračov, ale aj bohato rozvinuté postavy, ktoré síce páchajú ohavné činy, no s istým ľahkým závanom ľudskosti, čím zaujali divákov na celom svete.

Sám don Corleone, ktorého si s istou mierou diktátorskej zdržanlivosti zahral Marlon Brando, pristupoval ku každodennému násiliu s nechuťou, ktorá takmer hraničila s odporom. V knihe Petra Cowieho Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu sa dozviete množstvo zaujímavostí o filme.

Krstný otec bol predzvesťou novej etapy v hollywoodskej histórii. Renegátske produkcie ako Bezstarostná jazda (Easy Rider) a Malé životné etudy (Five Easy Pieces) boli reakciou na závan slobody z európskej kinematografie, a keď 31-ročný Francis Ford Coppola nakrútil podľa svojich predstáv Krstného otca – a pritom neprekročil medze existujúceho štúdiového systému –, Hollywood sa horko-ťažko dotrmácal do flexibilnejšej a ambicióznejšej éry, v ktorej sa chopili iniciatívy talentovaní filmári ako Martin Scorsese, Steven Spielberg, George Lucas a Brian De Palma.

Pre filmové štúdio Paramount Pictures, kde bol šéfom produkcie Robert Evans, Krstný otec predstavoval začiatok zlatej horúčky, obdobia rozkvetu troch-štyroch rokov, keď vyrobili niekoľko pozoruhodných filmov, ktoré vyvrcholili dielom Romana Polanského Čínska štvrť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižná novinka #Ikar #krstný otec #Peter Cowie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku