Literárny projekt Medziriadky vyhlásil výsledky aktuálneho ročníka rovnomennej súťaže mladých tvorcov poézie, prózy a drámy. Porotcovia Mária Ferenčuhová, Marta Součková, Petr Borkovec, Mária Klapáková, Miroslav Dacho či Mária Modrovich počas celého týždňa pracujú s asi 50 finalistami súťaže, ktorých texty v anonymne hodnotenej súťaži vyselektovali ako najlepšie.
Sústredenie organizované pre finalistov súťaže pri Topoľčanoch sa potrvá do 24. augusta.
„V slovenskom kontexte sú Medziriadky unikátne práve tým, že samotným súťažením sa pre mladých autorov všetko len začína. Hlavnou odmenou, ktorú finalisti dostávajú, je pozvánka na týždenné sústredenie s bohatým programom,“ zhrnula organizátorka projektu Katarína Vargová.
Hosťami Veronika Dianišková a Richard Pupala
Okrem besied s pozvanými spisovateľmi, prednášok a širokej ponuky tvorivých workshopov, počas celého týždňa prebiehajú rozbory súťažných textov. Finalisti súťaže na rozborových seminároch s porotcami diskutujú o príspevkoch, s ktorými uspeli v literárnej súťaži.
„Časté sú, samozrejme, témy vzťahov, partnerských, priateľských, rodinných, no našli sa aj odvážlivci s apokalyptickými alebo hororovými témami,“ povedala porotkyňa Mária Klapáková. „Nemyslím si, že pri začínajúcich, a v podstate niekedy ani pri skúsených, autoroch je diapazón tém široký. Skôr je zaujímavé sledovať názorové či hodnotové postoje textov a predovšetkým invenčnosť spracovania, atmosféru a niekedy aj netrpezlivo očakávam, ako text skončí,“ doplnila.
Hosťami tohtoročných Medziriadkov sú poetka Veronika Dianišková a Richard Pupala, scenárista a prozaik, finalista aktuálneho ročníka prestížnej knižnej ceny Anasoft litera. Okrem toho že hostia na autorských čítaniach a besedách predstavili svoju tvorbu, Richard Pupala na sústredení vedie scenáristický workshop.
„Novinkami v ponuke workshopov sú, napríklad, Watch me write! s Máriou Modrovich či workshop angažovanej poézie s Máriou Klapákovou. Mária Ferenčuhová svoj workshop zas zameriava na experimentálnu poéziu, Marta Součková na krátke prózy, nechýba však ani textársky workshop s Matejom Kubriczkým či dramatický workshop s Mirom Dachom,“ uviedla Vargová.
Program sústredenia dopĺňa monodráma Salome Jany Juráňovej v réžii Marice Šiškovej a koncert skupiny Queer Jane. Sprievodnými aktivitami sú literárny kvíz, skupinové hry či drobné tvorivé zadania.
Rezidenčný pobyt pre Nicol Hochholzerovú
Výsledky deviateho ročníka literárnej súťaže a poradie ocenených autorov Medziriadkari spoznali v nedeľu 26. augusta. Finalisti vybraní porotou za svoje umiestnenie získali medziriadkovskú menu riadky, ktoré si v priebehu sústredenia vymieňajú za knižné ceny. Tie Medziriadkom venovali partnerské vydavateľstvá a kníhkupectvá.
V kategórii poézia základných škôl porota ohodnotila prvým miestom tvorbu Kataríny Melcherovej a Anny Semkovej. Medzi stredoškolákmi zvíťazila Lucia Čurillová, v kategórii do 26 rokov patrilo prvenstvo Michaelovi Papcunovi.
Z prozaických príspevkov žiakov základných škôl odborná porota ohodnotila najvyššie text Anny Semkovej. V stredoškolskej kategórii zvíťazila so svojou poviedkou Nicol Hochholzerová. Tá si z Medziriadkov za svoju prózu zároveň odnáša Cenu divadla Pôtoň a za odmenu dostane možnosť absolvovať rezidenčný pobyt poskytnutý divadlom Pôtoň. Vo vysokoškolskej prozaickej kategórii porota prvé miesto neudelila.
„Najviac ma prekvapila kategória stredoškolskej prózy. Nemala som od nej prehnané očakávania, keďže v tomto období, možno aj v budúcnosti dobrí autori píšu pateticky, napríklad prvoplánovo tematizujú lásku,“ zhodnotila Mária Klapáková.
„Stredoškolské prózy sa mi však v tomto ročníku zdali dokonca presvedčivejšie a originálnejšie než tie vysokoškolské, od ktorých som naopak očakávala už aj istú skúsenosť, čitateľskú aj ľudskú,“ doplnila.