Péter Esterházy: Pankreasník

30.08.2018 00:00

Posledná kniha fenomenálneho maďarského spisovateľa. Pankreasník, to je slovné spojenie, ktoré v sebe spája popis priebehu choroby – rakoviny slinivky brušnej, ako aj spôsob rozprávania – denníkové zápisky. Dá sa o rakovine slinivky brušnej napísať ľúbostný román?

Kniha je záznamom choroby, denníkom zaznamenávajúcim posledné obdobie Esterházyho života, keď sa vyrovnáva so smrteľnou diagnózou. Číta, cituje, interpretuje iných autorov svetovej literatúry, ktorí sa vyrovnávali s témou choroby a smrti, pričom podáva správu o svojom každodennom živote. O pokusoch udržať si roky pestované rituály, písanie, vzťahy s rodinou, priateľmi, reflektovanie spoločenských problémov. Čo s telom, ktoré prestáva slúžiť? Ktoré doteraz stále poslušne slúžilo písaniu a odrazu sa obracia voči nemu? Esterházy neprestáva hovoriť duchaplne, otvorene a úprimne ani o najnepríjem­nejších okamihoch života a pominuteľnosti. Nie je to jednoduchý príbeh.

Maďarský spisovateľ a esejista Péter Esterházy (1950 – 2016) pochádzal zo známej uhorsko-maďarskej šľachtickej rodiny, ako autor považoval za Joyceovho žiaka. Do literatúry vstúpil v druhej polovici 70. rokov. Všeobecne je považovaný za jedného z najvýznamnejších európskych postmoderných spisovateľov. V maďarskom origináli Hasnyálmirigynapló (Magvető 2016). Preložila Renáta Deáková.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Péter Esterházy #knižný tip
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku