Chloe Benjamin: Nesmrteľní

04.10.2018 05:00

Sparný letný deň. New York 1969. Štyria malí súrodenci Goldovci sa tajne vyberú na Hesterinu ulicu k jasnovidke. Povráva sa o nej, že vie každému človeku povedať, kedy zomrie. Deň, mesiac, letopočet.

Chloe Benjamin: Nesmrteľní
Chloe Benjamin: Nesmrteľní

Dnu vchádzajú po jednom. Vychádzajú otrasení tým, čo sa dozvedeli. Celé roky si to nedokážu navzájom povedať, hoci ide iba o štyri jednoduché dátumy. Deň, mesiac, letopočet.

Keď sú dospelí, žijú si svoje jedinečné životy každý zvlášť, ale zároveň sú pevne spätí rodinnými vzťahmi, rodinnou pamäťou a tiež v zajatí smrteľnej veštby. Kvarteto chronologicky vyrozprávaných príbehov autorka vrství do krehkej architektúry, stavia proti sebe slobodnú voľbu a osud, život a smrť… Niekedy to, čo vyzerá reálne, skutočné nie je; inokedy veci ozajstné pôsobia ako kúzelnícky trik.

Američanka Chloe Benjamin (1988) už druhým románom zaujala širokú odbornú i laickú verejnosť. Jej prvý román Anatómia snov získal tiež viaceré ocenenia. Benjamin pochádza zo San Franciska, absolvovala Vassar College a získala titul v odbore kreatívneho písania na univerzite vo Wisconsine.

V anglickom origináli The Immortalists (Headline, 2018). Preložila Sofia Skokanová.

Artforum

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #osud #Artforum #Chloe Benjamin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku