Vanda Rozenbergová: Tri smrtky sa plavia

11.10.2018 05:00

Karola sa ako osemročná ocitla v novej rodine. Má nevlastného brata, mamu, otca aj deda.

Brat Oskar je astrálny cestovateľ, otec Ján pripomína Gándhího a v susedstve žijú čudesní neoliberáli. Karolina najlepšia priateľka je Karolova mama a Karol je zas najlepší kamarát brata Oskara. To je ľahké, to pochopíte rýchlo. Zložité sú len úvahy o tom, či treba nastavovať druhú tvár.

Kniha okamžite vtiahne do deja a bez varovania omráči úvodnou sekvenciou. Potom sa tempo spomalí a hrdinovia zvláčnejú. Nie však natoľko, aby sme sa nezamýšľali nad tým, čo sa ukrýva za veľkolepými fasádami a čo za hrdzavými plotmi. Karola si zo starého domova priniesla bolestivé zážitky, s ktorými je vyrovnaná – ale možno aj nie. Má tridsaťdva rokov a inštinkty, aké máme všetci. Po tragédiách, ktoré sa jej zdanlivo nedotknú, prechádza katarziou. A to očistenie nie je bez obetí. Naopak.

Za svoju knihu Slobodu bažantom bola slovenská spisovateľka a knižničná bibliografka Vanda Rozenbergová (1971) nominovaná na cenu Anasoft litera v roku 2016, za knihu Muži z jamy a deti z lásky v roku 2018. Knižne debutovala v roku 2011 poviedkami pod titulom Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov.

Slovart

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Vanda Rozenbergová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku