Machado de Assis: Posmrtné pamäti Brása Cubasa

07.11.2018 05:00

Zosnulý Brás Cubas sa rozhodne skrátiť si dlhé chvíle v záhrobí písaním pamätí, v ktorých čitateľovi predstaví svoj pozemský život od detstva až po starobu a nečakanú smrť.

Machado de Assis: Posmrtné pamäti Brása Cubasa
Machado de Assis: Posmrtné pamäti Brása Cubasa

Tou sa však kniha nekončí, ale, naopak, začína. Dielo je ironickou sondou do života brazílskej smotánky. Román predstavuje míľnik v autorovej tvorbe, vyšiel v roku 1881 ako prvá časť trilógie, ktorú neskôr doplnili Quincas Borba (1891) a Pán Mrzút (1988).

Brazílsky spisovateľ Joaquim Maria Machado de Assis (1839–1908) bol veľmi uznávaný vo svojej vlasti, menej známy mimo ňu. Za prelomovú sa pokladá práve táto knižka, kde Assis predstavil celkom nový, neobvyklý štýl, vystavaný v akejsi opozícii k vtedy vplyvnému naturalizmu. Excentrický a cynický rozprávač, „malý víťaz“, v nej rozpráva svoj život, s mnohými odbočkami, voľnými asociáciami, mnohé kapitoly akoby ani nemali koniec…

V portugalskom origináli Memórias Póstumas de Brás Cubas (Tipografia Nacional 1881). Preložila Lenka Cinková.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Portugalský inštitút.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Brazília #knižná novinka #Machado de Assis #Posmrtné pamäti Brása Cubasa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku