Ivan Krastev: Čo príde po Európe?

28.11.2018 05:00

Európa a jej hodnoty sa otriasajú v základoch a zdá sa, že každým dňom sa ponárame do väčšej a väčšej neistoty. Čo nás čaká v najbližších rokoch? Rozpadne sa Európska únia rovnako, ako sa rozpadla habsburská monarchia? A aká bude príčina? Vzostup radikálnych populistických strán? Alebo migračná kríza? A možno to bude brexit, ktorý spustí lavínu ďalších a ďalších „exitov“ z Európskej únie.

Ivan Krastev: Čo príde po Európe?
Ivan Krastev: Čo príde po Európe?
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Tieto otázky kladie sebe i nám uznávaný európsky politológ bulharského pôvodu Ivan Krastev (1965) vo svojej ostrej a provokatívnej esejistickej knihe. Nehľadí však len na aktuálne dianie, ale svoje úvahy a predpovede opiera aj o hlboké znalosti európskych dejín. Príkladov a analógií rozpadu veľkých spoločenstiev máme v moderných dejinách mnoho. Otázkou zostáva, či sa k nim čoskoro pripojí aj Európska únia. V anglickom origináli After Europe(Penn University Press, 2017). Vychádza v edícii Skica v preklade Samuela Marca.

Kalligram / Absynt

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Európa #Brexit #Ivan Krastev
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku