Etela Farkašová pozýva na stretnutie na čistinke ducha

Spisovateľka Etela Farkašová získala nedávno významnú Cenu Anasoft litera za prózu Scenár, ktorá ju vytrhla zo stereotypu: „U mňa je to tak, že ak preruším prácu na dva-tri dni, trvá mi približne toľko dní, kým sa viem na ňu zase sústrediť,“ opísala nám situáciu.

10.12.2018 07:00
Etela Farkašová Foto: ,
Etela Farkašová sa novým románom vrátila k veršom, úvahám a k literárnym momentom jasnozrivosti.
debata

Vytrhlo ju to z rytmu zrejme aj na viac dní, ale neľutovala: „Samozrejme, vybočenie z tradičného programu mi nezmenšilo radosť z ocenenia, ktoré vnímam najmä ako jednu z podôb spätnej väzby. Nazdávam sa, že je dôležitá pre každého tvorivého človeka. Na pár mesiacov mi cena vniesla do života viac ruchu i vzruchu, cestovania, aj trochu viac hektiky, než mávam zvyčajne. Absolvovala som napríklad viaceré čítania nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách Slovenska. Zúčastnila som sa na Mesiaci autorského čítania v Brne, žiaľ, ďalších zastávok tohto zaujímavého medzinárodného literárneho putovania som sa musela vzdať: Rokmi som sa totiž už naučila počúvať signály vlastného tela a ako-tak rešpektovať jeho výstrahy.“

Zaujímali sme sa, ako na ocenenie reagovali čitatelia. Od spisovateľky sme sa dozvedeli, že po ocenení sa kniha Scenár hneď vypredala. „Pre moje knihy je to atypické,“ zdôverila sa autorka. „Pokiaľ sú informácie na internete aktuálne pravdivé, vypredali sa iba niektoré z mojich kníh – prózy Deň za dňom, Stalo sa, a nejaké eseje, takže som rada. Moje knižky ale ani nie sú určené širším čitateľským masám. Zrejme za to môže tá druhá vo mne, profesionálna filozofka. Tá mi do skromných dejových línií vstupuje dosť častými pasážami reflexií, a to nemusí byť pre bežných čitateľov príťažlivé.“ Mnohí čitatelia však majú Farkašovej knihy v obľube práve vďaka nim. A Cena Anasoft litera jej možno získa ešte viac čitateľov – milovníkov filozofie.

Ona sama poznamenáva: „Pri Anasofte som si uvedomila, čo dokáže urobiť s knihou ocenenie! Nebyť ceny, mnohí z tých, čo teraz vytrvalo zháňali Scenár, by si ho ani nepovšimli, hoci možno by sa aj stretli s pozitívnymi ohlasmi u známych alebo v recenziách. Len čo však kniha získa prestížne ocenenie, akoby stúpla jej hodnota. Alebo – aj to je pravda – stala sa objektom prísnejšej a menej zhovievavej kritiky.“

Na pochvaly aj pripomienky odpovedá Farkašová autorským činom. Najnovšie vydala knihu „s predtuchou svetliny“. Nepísala ju však narýchlo, aby využila obdobie slávy. „Knižka s predtuchou svetliny obsahuje poetické a esejistické texty, ktoré som písala niekoľko rokov nezávisle od seba. Keď som si ich potom čítala, zistila som, že majú v sebe veľa spoločných motívov, myšlienok, pocitov, a tak mi napadlo spojiť ich v jednej knižke.“

Po románe o rodine, akým bol Scenár, je to zasa intímny rozhovor autorky so sebou samou. Vrátila sa k veršom, úvahám, k literárnym momentom jasnozrivosti. Autorka pojem svetlina objasňuje aj vedecky: „Svetlina je pojem, s ktorým sa stretáme u významného nemeckého filozofa Heideggera. Označuje štrbinku, kade prehovára bytie, metaforicky povedané, je to ako čistinka, kde odrazu s úžasom zhliadneme kúsok osvetlenej krajiny, ktorú sme predtým nevideli.“

A čo bude nasledovať? „Momentálne dokončievam rozsiahlejšiu prózu, ktorej hlavnou protagonistkou je opäť staršia žena – tentoraz výtvarníčka.“ Bude to azda o Kvetoslave Fulierovej, ilustrátorke Farkašovej kníh a kamarátke? „Nie, nepriala by som Kvetke osud mojej protagonistky. Ten je plný traumatických udalostí, ale Kvetka bude v knihe prítomná inak – ako autorka obálky a ilustrácií. Spája nás spolupráca na viac ako dvoch desiatkach kníh, a aj vďaka tejto spolupráci zrodené priateľstvo.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Anasoft litera #Etela Farkašová #S predtuchou svetliny