Anton Hruboň: Alexander Mach

Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého Slovenského štátu, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov.

20.12.2018 05:00
debata
zväčšiť Anton Hruboň: Alexander Mach
Anton Hruboň Alexander Mach Anton Hruboň: Alexander Mach

Dá sa vôbec na bývalého ministra vnútra, podpredsedu vlády, hlavného veliteľa Hlinkovej gardy a šéfa Úradu propagandy ľudáckeho režimu pozrieť z viacerých uhlov pohľadu? Alebo je pre súčasnú slovenskú spoločnosť výlučne pozitívnou alebo výlučne negatívnou metaforou ako donekonečna diskutovaný Jozef Tiso?

Životopis vychádzajúci z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch, sa pokúša predstaviť hlavného protagonistu knihy v celej šírke jeho dynamicky sa vyvíjajúcej osobnosti. Machov príbeh v piatich kapitolách zachytáva spletité osudy človeka a politika, ktoré akoby v kocke zhŕňali príbeh celej slovenskej spoločnosti v 20. storočí: zhmotňuje úsilie o vlastnú spoločenskú a národnú emancipáciu, pozitívnu i ničivú tvár nacionalizmu, zapálený entuziazmus za ideál, ale aj hrubé previnenie sa voči základným princípom kresťanskej a ľudskej morálky.

Historik Anton Hruboň (1989) pôsobí na Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Špecializuje sa na slovenské, československé a stredoeurópske dejiny 20. storočia a na komparatívne dejiny európskeho fašizmu. Je autorom šiestich monografií, približne šesťdesiatich vedeckých štúdií publikovaných na Slovensku, v ČR, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, Bielorusku a Rusku, ako aj desiatok odborno-popularizačných článkov.

Premedia

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Anton Hruboň #Alexander Mach