Salman Rushdie: Pán Zlatého domu

27.12.2018 05:00

Rushdieho najnovší román v mnohom pôsobí ako alúzia na súčasnú politickú situáciu v Spojených štátoch.

Salman Rushdie: Pán Zlatého domu
Salman Rushdie: Pán Zlatého domu

Do New Yorku sa z utajovanej krajiny prisťahuje záhadný miliardár Nero Golden so svojimi tromi synmi: s geniálnym, no autistickým Peťom, s umelecky založeným Apuom a s najmladším, dvadsaťdvaročným D., ktorý v sebe skrýva nebezpečné tajomstvo, hoci spočiatku o ňom ani sám nevie.

Chlapci žijú bez matky, no čoskoro im do života vstúpi ruská imigrantka Vasilisa a usiluje sa získať vyše sedemdesiatročného Nera. Rodina si postupne vybuduje solídne postavenie v newyorskej spoločnosti. Ich príbeh rozpráva ich sused oproti, začínajúci filmový tvorca, ktorý sa tiež časom zapletie do tragédie goldenovskej rodiny.

Britský románopisec a esejista pochádzajúci z moslimskej indickej rodiny Salman Rushdie (1947) napísal niekoľko oceňovaných knižiek, za knihu Deti polnoci (1981) získal prestížnu Bookerovu cenu. Asi najslávnejšie sú však Satanské verše (1988), za ktoré nad ním iránsky vodca Chomejní vyriekol „fatvu“, t. j. trest smrti.

V anglickom origináli The Golden House (Random House 2017). Preklad: Otakar Kořínek.

Slovart

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Slovart #Salman Rushdie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku