Ilustrovala knihy pre dospelých, napríklad Šepkár Petra Krištúfka, aj čítanie pre tínedžerov či ešte mladších čitateľov – Šebestovu Venusshu /Ťažký týždeň/ či zábavné knižky o dejinách z pera Roberta Beutelhausera, ktoré vychádzajú v edícii Naše hrôzyplné dejiny. Opýtali sme sa jej, ktoré knižky rada čítala v detstve a čo z jej diel má úspech u dnešných detí.
Ako sa pozná dobrá kniha pre deti?
Tvorba detských kníh ma stále zaujíma. Sledujem súčasnú tvorbu, ale stále objavujem nové príbehy a ilustrácie aj v starších slovenských a českých knihách. To, čo podľa mňa funguje v dobrej detskej knihe, je dobrý príbeh, ktorý má vtip, trochu napätia alebo záhady a, samozrejme, je dôležité nejaké ponaučenie. Keď som bola malá, milovala som rôzne charaktery a vizáže postáv, hlavne tých „rozprávkových“. Stačilo, ak boli dobre opísané a ilustráciou len naznačené. Ilustrácie v knihách sú pre deti tiež dôležité, mali by vytvoriť atmosféru knihy, podporiť detskú fantáziu a tiež esteticky vychovávať. Ilustrácia je to prvé, čo priláka dieťa k tomu, aby chytilo knihu do ruky. Je na každom ilustrátorovi, ako text zodpovedne pojme a čo uzná za dôležité zobraziť. Samozrejme, veľmi záleží aj na tom, pre akú vekovú kategóriu detská kniha je.
Vyberali ste si ako dieťa knižky aj podľa obrázkov?
Mám ešte dvoch bratov a rodičia nám nakupovali množstvo kníh. Je zaujímavé, aké rôznorodé ilustrácie aj texty sa nám páčili. Podporovali sme sa navzájom v „čítaní obrázkov“. Napríklad teraz sa mi dostala do rúk knižka Bola raz jedna trieda od Kristy Bendovej z roku 1970, s krásnymi ilustráciami Běly Kolčákovej. Páčila sa mi aj Cesta do tramtárie od Miroslava Válka s ilustráciami Miroslava Cipára alebo úžasná Trojruža od Dobšinského s ilustráciami Ľudovíta Fullu. Pamätám si, ako som sa podľa jeho kresieb učila ako dieťa kresliť ruže, jeden z najťažších kvetov. S bratmi sme sa zabávali na ilustráciách a textoch Aloisa Mikulku, ktorého knižky doteraz zbieram. Jeho ilustrácie ma vždy potešia a zbavia všetkých starostí. Takže z toho množstva kníh sme si vyberali určite aj podľa obrázkov. Najdôležitejšia bola asi úprimnosť a citlivosť obrázkov.
Aké knihy by dnes mohli mať u detí úspech?
Myslím, že v dnešnej dobe sa píšu, ilustrujú a vydávajú nádherné knihy. Záleží na rodičoch, ktoré knihy deťom dajú do pozornosti. Sama by som si vedela vybrať už len na základe obrázkov. Z vlastnej skúsenosti viem, že deťom sa páčia knihy, v ktorých sa môžu stotožniť s hlavným hrdinom, sú vtipné alebo napínavé. Ďalej také, kde ilustrátor vytvoril atmosféru a podporil detskú fantáziu. Je fajn, ak text podporuje myslenie a názor detí. Keď chodím na besedy do knižníc, dozvedám sa priamo od nich, čo sa im páči a čo ich zaujíma. Deti majú tiež svoje starosti a dobrý text alebo ilustrácia ich môže posunúť a formovať ďalej vo vnímaní sveta.
Ktorú vašu knižku by ste odporučili mladým čitateľom?
Som veľmi rada, že z mojich ilustrácií majú stále u detí úspech knihy Traja kamoši a fakticky fantastický bunker a Traja kamoši a fakticky fantastický poklad, ktoré napísala Babča B. Kardošová. Tento rok by sme mali príbeh troch kamošov uzavrieť v ďalšom pokračovaní. Už sa na tom pracuje. Tiež ma vždy poteší, keď sa v knižniciach dozvedám, že knihy od Roba Beutelhausera z edície Naše hrôzyplné dejiny sú rozpožičané. Sú písané vtipnou formou a deti sa v nich môžu naučiť niečo o našej histórii.