Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom

02.02.2019 09:00

Editorka medzinárodnej zbierky oslovila nielen divadelných vedcov a kunsthistorikov. Shakespeare sa tu ocitá v medzipriestoroch kultúr, médií, dôb. Kniha prináša pohľady z oblasti filozofie a astrofyziky, informačných technológií a dejín divadla, stredoškolskej pedagogiky, antropológie a sociológie, kultúrnych štúdií a japonistiky, výtvarného umenia, filmu, tanca a opery, performancie a videoartu, z popkultúry a televízie, ako aj zo súčasnej drámy.

Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým...
Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Autorky a autori textov uvažujú o renesančnej astronómii a filozofii; o vnútornej slobode človeka v škrupinke mysle; o Veľkom tresku; o všadeprítomnosti všetkých minulostí; o kultúrnych kódoch a stereotypoch; o virtuálnych svetoch aj o materiálnom telesnom princípe; o slovách a obrazoch; o komikse; o vulgárnosti v rôznych jazykoch a médiách; o rituáloch; o nevysloviteľnom a (ne)viditeľnom; o apropriácii v rozličných kultúrach Európy a Ázie; o národných dejinách a národných animozitách; o hudbe, tele a pohybe; o inakosti; o ženskom princípe; o Rómoch; o legendách a mýtoch; o kultúrnej pamäti; o zabudnutých či nedokončených projektoch; o nových paradigmách; o rozdelenom aj globalizovanom sve­te.

Divadelná vedkyňa a kritička, vysokoškolská profesorka dejín divadla Jana Bžochová-Wild (1962) sa profesijne špecializuje na dielo Williama Shakespeara, o ktorom napísala niekoľko vlastných monografií. Zbierka Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom s odporúčaním dvoch zahraničných recenzentov vyšla aj v angličine (Shakespeare in Between, VŠMU 2018).

Európa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #William Shakespeare #Jana B. Wild
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku