Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom

Editorka medzinárodnej zbierky oslovila nielen divadelných vedcov a kunsthistorikov. Shakespeare sa tu ocitá v medzipriestoroch kultúr, médií, dôb. Kniha prináša pohľady z oblasti filozofie a astrofyziky, informačných technológií a dejín divadla, stredoškolskej pedagogiky, antropológie a sociológie, kultúrnych štúdií a japonistiky, výtvarného umenia, filmu, tanca a opery, performancie a videoartu, z popkultúry a televízie, ako aj zo súčasnej drámy.

02.02.2019 09:00
debata
zväčšiť Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým...
Jana B. Wild (zost.) Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom Jana B. Wild (zost.): Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom

Autorky a autori textov uvažujú o renesančnej astronómii a filozofii; o vnútornej slobode človeka v škrupinke mysle; o Veľkom tresku; o všadeprítomnosti všetkých minulostí; o kultúrnych kódoch a stereotypoch; o virtuálnych svetoch aj o materiálnom telesnom princípe; o slovách a obrazoch; o komikse; o vulgárnosti v rôznych jazykoch a médiách; o rituáloch; o nevysloviteľnom a (ne)viditeľnom; o apropriácii v rozličných kultúrach Európy a Ázie; o národných dejinách a národných animozitách; o hudbe, tele a pohybe; o inakosti; o ženskom princípe; o Rómoch; o legendách a mýtoch; o kultúrnej pamäti; o zabudnutých či nedokončených projektoch; o nových paradigmách; o rozdelenom aj globalizovanom sve­te.

Divadelná vedkyňa a kritička, vysokoškolská profesorka dejín divadla Jana Bžochová-Wild (1962) sa profesijne špecializuje na dielo Williama Shakespeara, o ktorom napísala niekoľko vlastných monografií. Zbierka Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom s odporúčaním dvoch zahraničných recenzentov vyšla aj v angličine (Shakespeare in Between, VŠMU 2018).

Európa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #William Shakespeare #Jana B. Wild