Miroslav Pikus: Počítač v meste

27.02.2019 05:00

Aký prísľub nám dávajú rýchlo sa rozvíjajúce digitálne technológie pre zlepšenie nášho života? A neprerastú nám čoskoro cez hlavu? Slovenský IT špecialista sa vo svojej eseji pozrel na problematiku ich zavádzania do spoločnosti.

Miroslav Pikus: Počítač v meste
Miroslav Pikus: Počítač v meste

Vynálezy ako sú inteligentné pouličné lampy či odpadkové koše so senzormi majú nepochybne potenciál spraviť naše okolie bezpečnejším, krajším a efektívnejšie spravovaným. Počítačové a telekomunikačné firmy, ktoré ich sebavedomo ponúkajú, si však neuvedomujú, že vhupli do už veľmi rozvinutého umenia a zabehnutého poznania o ľudskom spolužití. S nasadením týchto technológií v zložitom prostredí miest a obcí totiž súvisia aj rôzne ťažkosti či riziká a ich fungovanie treba chápať v kontexte celej ľudskej spoločnosti.

Na mieste je otázka, či skutočne vieme, čo robíme. Rovnako netreba prehliadať jednoduché a bystré riešenia, ktoré nevyžadujú zložité technológie a máme ich poruke. Múdre mesto nevytvorí sám magistrát. Ale ani korporácie, či aktivisti. Dokážu to len všetci spolu a budú im v tom musieť pomôcť tí najdôležitejší – obyvatelia. Lebo čo je mesto, ak nie jeho ľudia?

Miroslav Pikus (1975) je bývalý hacker a jeden zo zakladateľov počítačového undergroundu na Slovensku. Vyštudoval financie na Texaskej univerzite v Austine, pôsobil vo viacerých veľkých počítačových firmách, o.i. ako odborník na cloud computing. Bloguje o cloudových technológiách.

Kalligram/Absynt

#IT #hacker #technológie #knižka #Absynt/Kalligram #Miroslav Pikus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku