Andrej Belyj: Strieborný holub

24.04.2019 05:00

Príbeh mladého ruského intelektuála, básnika a filológa. Stojí pred dvomi životnými cestami, ktoré v autorovej predstave odrážajú odveké vajatanie Ruska medzi Západom a Východom. Získa lásku krásnej grófskej dievčiny, zasnúbi sa s ňou, a tak sa mu už črtá cesta žiarivej budúcnosti, naplnenej prepychom, európskou vzdelanosťou a kultúrou.

Andrej Belyj: Strieborný holub
Andrej Belyj: Strieborný holub
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Stane sa však niečo nečakané – mladý vzdelanec, obdivovateľ ľudu, ľudového života, prostonárodnej reči, vidiaci v pravoslávnej nábožnosti odkaz Byzancie a starovekej antiky, podľahne zvádzaniu primitívnej, živočíšnej dedinskej ženy. Netuší, že je členkou sekty holubov a nezvádza ho náhodou. Takto nevdojak vykročí po svojej druhej, osudnej ceste.

Symbolistický básnik a prozaik, ale aj ideológ a teoretik, predstaviteľ ruskej moderny Andrej Belyj (1880 – 1934) vstúpil do literatúry v prvých rokoch 20. storočia ako autor štyroch experimentálnych symfónií, lyrických prozaických útvarov vytvorených na hudobnom princípe. Neskôr sa stal románopiscom a stúpencom moderny. Spomedzi jeho románov sa najviac cenia Strieborný holub (1909) a Peterburg (1911 – po 1913/14). Kým v Peterburgu umelecky spracoval tému západnej, európskej podstaty Ruska, jeho chladného, racionálneho prvopočiatku, ktorý podľa neho ubíja národnú mentalitu a odcudzuje ju samu sebe, v Striebornom holubovi sa zameral na iracionálnu živelnosť a temnosť, prichádzajúcu v autorových predstavách z Východu.

V ruskom origináli Serebrijannyj golub (1909). Preložila a doslov napísala Eva Maliti Fraňová.

Európa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#kniha #knižná novinka #Andrej Belyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku