Jesmyn Ward: Spev duchov

25.04.2019 05:00

Jojo má trinásť rokov a snaží sa pochopiť, čo znamená byť mužom. Môže sa inšpirovať viacerými otcovskými postavami najmä jeho černošským starým otcom, ktorému hovorí pap. Ale iní muži mu dospievanie neuľahčujú.

Jesmyn Ward: Spev duchov
Jesmyn Ward: Spev duchov
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Jeho otec Michael sedí vo väzení a belošský starý otec ani neuznal jeho existenciu. Jojo okrem sveta živých počuje aj hlasy mŕtvych, najmä strýka Givena, ktorý umrel na strednej škole. Jojova matka Leonie nie je veľmi prítomná v živote svojich detí. Túžila by byť lepšia, ale nedokáže uprednostniť potreby svojich detí pred svojimi, čo jej komplikuje závislosť drogová aj citová.

Mučená a konfrontovaná víziami svojho mŕtveho brata, ktoré k nej prichádzajú v opojení, zápasí s brutálnou realitou svojho života. Keď Michaela prepustia z väznice, Leonie posadí deti a svoju priateľku do auta a vydá sa na sever do srdca Mississippi k farme Parchman štátnej väznici. Duch trinásťročného chlapca, ktorý tam zahynul polstoročia predtým, má Joja tiež čo naučiť o otcoch a synoch, o minulosti, násilí a o láske.

Americká spisovateľka a profesorka angličtiny na Tulanovej univerzite Jesmyn Ward (1977) získala dvakrát Národnú knižnú cenu, v roku 2017 za román Spev duchov a v roku 2011 za román Zahrabať kosti. Napísala aj memoáre Smútočná žatva o smrti svojho brata a ďalších troch priateľov počas dospievania.

V anglickom origináli Sing, Unburied, Sing (Scribner 2017). Preložila Aňa Ostrihoňová.

Inaque

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#kniha #knižná novinka #Jesmyn Ward
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku