Ingeborg Jacobsová: Vlčie dieťa

03.05.2019 05:00

Tisíce detí prišli v povojnových rokoch vo Východnom Prusku o svojich rodičov a zostali vo svete samé - hovorilo sa im vlčie deti.

Tisíce týchto malých túlavých žobrákov prežili vďaka pomoci litovského obyvateľstva vo vtedajšej Litovskej sovietskej socialistickej republike. Len málo sa ich zatúlalo ďalej na východ na lotyšské a bieloruské územia Sovietskeho zväzu.

Aj malá Liesabeth prespáva v stodolách alebo pod mostami, príležitostne ju na deň-dva prichýlia sedliaci. Nikto sa jej však nechce ujať natrvalo. Štvú proti nej psov, miestne deti ju týrajú pri hre na Hitlera, v ôsmich rokoch sa stane obeťou znásilnenia. Ked ju ako pätnásťročnú pristihnú pri krádeži, skončí v trestaneckých táboroch na Sibíri. Po prepustení sa začína jej úmorné putovanie krížom-krážom po Sovietskom zväze. Plamienok nádeje, že raz opäť nájde svoju rodinu, v nej však stále tlie…

Liesabeth Ottová (1937) vyrozprávala svoj životný príbeh nemeckej novinárke a dokumentaristke Ingeborg Jacobsovej (1957), ktorej film o bývalom vlčom dieťati, o železnej Márii získal ocenenie World Television Award. Zakrátko vznikla kniha, otvorený a v prvej osobe vyrozprávaný príbeh o tom, ako Liesabeth napriek mnohým úderom osudu nestráca odvahu prebíjať sa životom.

V nemeckom origináli Wolfskind (Propyläen 2010).

Citadella

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Ingeborg Jacobsová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku