Christina Dalcherová: Vox

05.05.2019 05:00

Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer.

Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať, vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto. Doktorka Jean McClellanová, uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla. Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu. To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej.

Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami. A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč. Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, teraz majú ženy nárok iba na pár desiatok. Umlčali ich. Tým sa to však neskončilo.

Americká autorka Christina Dalcherová získala doktorát z lingvistiky na Georgetownskej univerzite, zameriava sa na fonetiku v talianskych a britských dialektoch, prednášala na univerzitách v USA, Anglicku a v Spojených arabských emirátoch. Píše poviedky a kratučké prózy, tzv. flash fiction, za ktoré získala viacero ocenení. Denník Guardian označil jej románový debut za najnovší prírastok v kategórii tzv. feministického špekulatívneho románu.

Z anglického originálu Vox (Berkley 2018) preložila Tamara Chovanová.

Ikar

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižný tip #Christina Dalcherová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku