Peter Jurčovič: Slovenské pranostiky na celý rok

25.05.2019 05:00

Kniha významného meteorológa nielen spracúva, ale aj vysvetľuje vznik pranostík viažucich sa k jednotlivým dňom roka.

Autor navyše pripojil aj množstvo zaujímavostí o mimoriadnych prírodných javoch, výčinoch počasia a rekordoch nielen na území Slovenska.

O počasie sa ľudia zaujímali odnepamäti – to, že ho dokázali predvídať na základe svojich pozorovaní, im neraz pomohlo prežiť v ťažkých podmienkach. V súčasnosti už, našťastie, vo väčšine prípadov nejde o život, napriek tomu však počasie a s ním spojené ľudové pranostiky, ktoré nám po sebe zanechali naši predkovia, stále pútajú našu pozornosť. Mnohé z pranostík sú aktuálne ešte i dnes, niektoré však zmenou klímy stratili svoje opodstatnenie. Peter Jurčovič (1953) sedemnásť rokov pracoval v predpovednej meteorologickej službe Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu v Bratislave, už od roku 1977 sa objavuje na televíznych obrazovkách. Založil prvú súkromnú meteorologickú firmu na Slovensku, v roku 2011 mu vyšla knižka Najlepšie počasie v Bratislave.

Príroda

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Jurčovič #knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku