Petra Nagyová, Peter a Pavel Weinwurmovci: Margaréta biela

29.05.2019 05:00

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.

Petra Nagyová, Peter a Pavel Weinwurmovci:...
Petra Nagyová, Peter a Pavel Weinwurmovci: Margaréta biela

Helena dospievala v ženskej časti nacistického koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau. Jej príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim.

Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.

Rozprávanie Heleny Weinwurmovej dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust.

Petra Nagyová pôsobí ako novinárka a publicistka. Živí sa písaním textov a konzultáciami v oblasti PR a komunikácie. Vyštudovala masmediálne štúdiá v Trnave, kde aj niekoľko rokov žila. Kniha Margaréta biela je jej debutom.

Slovart

#knižná novinka #Osvienčim #Auschwitz-Birkenau #Helena Weinwurmová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku