Výtvarné umenie stalinizmu mapuje kniha Alexandy Kusej

18.06.2019 05:00
Prerušená pieseň
Publikácia Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956. Autor:

Umenie socialistického realizmu na našom území sleduje najnovšia publikácia Slovenskej národnej galérie. Kniha Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 od generálnej riaditeľky národnej galérie Alexandry Kusej nadväzuje na rovnomenný výstavný projekt SNG z roku 2012.

Výstava ako prvá po roku 1989 dôsledne zmapovala umenie socialistického realizmu v prvej polovici 50. rokov 20. storočia. Získala veľký ohlas a vzbudila kritické diskusie. Agentúru SITA o tom informovala SNG.

Kniha je výsledkom dlhodobého výskumu a socialistický realizmus sleduje od nástupu a najtvrdšieho stalinského obdobia 50. rokov, takzvanej sorely. Odkrýva zákonitosti a dobové mechanizmy kultúrnej praxe. „Popisuje dobu, ktorá ani jedno výtvarné dielo neprijala bez výhrad a tiež nastupujúcu generáciu umelcov a intelektuálov, ktorých osudy boli v mnohom podobné ako tej ‚stratenej‘ pred viac ako dvoma dekádami,“ priblížila titul národná galéria.

Vedecká monografia prináša na vyše 600 stranách prvý ucelený kritický názor na obdobie stalinského realizmu. Pripomína dnes už zabudnutú tvorbu, ktorá sa v čase svojho vzniku tešila veľkej mediálnej pozornosti a ekonomickej podpore. Vo výsledku ukazuje umenie socialistického realizmu v kontexte globálnych dejín umenia ako súčasť dejinného vývoja. Chronologicky radený text sprevádza množstvo obrazových príkladov, poznámok a aj výber z dobových textov.

Pod publikáciu Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 sa okrem autorky a editorky Kusej podpísali ako odborné recenzentky Bohunka Koklesová a Monika Mitášová. Grafická úprava je od Pavlíny Morháčovej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SNG #alexandra kusá #Bohunka Koklesová #socialistický realizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku