Katarína Ihringová: Ilúzia / Obraz ako metafora ľudskej mysle

11.07.2019 05:00

Ilúzia a iluzívne zobrazenie sa od svojich počiatkov spájalo prevažne s umeleckou tvorbou a snahou umelcov preniesť čo najvernejšie na dvojrozmerné plátno vonkajšiu realitu.

Katarína Ihringová: Ilúzia / Obraz ako metafora...
Katarína Ihringová: Ilúzia / Obraz ako metafora ľudskej mysle
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Pokúsili sa ju zobraziť tak verne, aby namaľovaný obraz dokázal presvedčiť divákov, že to, čo vidia, je skutočnosť a nie len namaľovaný obraz. Toto zamaskované klamstvo sa tvári ako pravda, obraz predstiera, že je skutočnosť. A jeho sila rastie počtom nadšených pozorovateľov.

Divák, očarený výjavmi a zručnosťami umelcov, prijíma tieto pravidlá iluzívnej hry a veľmi rád sa nechá ovládnuť iluzívnym zobrazením. Veď, slovami slávneho historka umenia E. H. Gombricha, ilúzia je založená skôr na sile očakávania samotného diváka, než na jeho konceptuálnych znalostiach.

Umenovedkyňa Katarína Ihringová sa zameriava na umenie 20. storočia, pôsobí na Katedre dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.

Veda

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kniha #knižná novinka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku