Alexander Solženicyn: Jeden deň Ivana Denisoviča

20.07.2019 05:00

Nové vydanie legendárnej Solženicynovej novely, ktorej námet vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951 a jej pôvodný názov znel Šč-854 – jeden deň jedného mukla.

Alexander Solženicyn: Jeden deň Ivana Denisoviča
Alexander Solženicyn: Jeden deň Ivana Denisoviča

Novela opisuje jeden obyčajný deň v gulagu na Sibíri a rozpráva životný príbeh väzňa Ivana Denisoviča Šuchova, ktorý mal táborové číslo Šč-854. Zachytáva otrasné životné podmienky v tábore, ukrutnú zimu, nedostatok jedla, vzťahy s dozorcami, ale aj hierarchiu členov tábora, opakované trestanie za malicherné dôvody a ťažkú fyzickú prácu väznených.

Hlavnú postavu vytvoril ruský spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Alexander Solženicyn (1918–2008) podľa vojaka Šuchova, ktorý s ním bojoval v druhej svetovej vojne, a na základe vlastných skúseností v tábore, kde pracoval ako murár.

Uznesenie o publikovaní novely schválil Ústredný výbor Komunistickej strany Sovietskeho zväzu na osobný nátlak šéfa strany aj vlády Nikitu Chruščova. Najprv vyšla v časopise Novyj mir v roku 1962 a hneď nato začala vychádzať v státisícových nákladoch. Jej publikovanie v ZSSR znamenalo koniec mlčania o gulagoch a zároveň zmenu v postoji ľavicových síl Západu k sovietskemu zriadeniu. Preto ju v rokoch 1971 – 1972 na základe tajných inštrukcií vyradili z knižníc.

V ruskom origináli Odin deň Ivana Denisoviča (Novyj mir 1962). Preložila Oľga Hirnerová.

Slovenský spisovateľ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Alexander Solženicyn #GULAG
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku