Tiziano Terzani: Povedal mi veštec

28.07.2019 00:00

Slávnemu reportérovi povedal hongkonský veštec, že v roku 1993 bude ohrozený jeho život a mal by sa vyhnúť lietaniu.

Rozhodol sa preto, že do lietadla nenastúpi a bude cestovať ako dávni objavitelia. Pešo, loďou, autobusom, autom či vlakom po celej Ázii.

V tejto knihe vidno Barmu, Thajsko, Laos, Kambodžu, Vietnam, Čínu či Mongolsko z tých najnezvyčajnejších uhlov. V každej z týchto krajín hľadal autor veštcov, jasnovidcov či šamanov, vďaka čomu sa s čoraz väčším porozumením ponáral do dávnych zvykov, ohrozených agresívnou západnou civilizáciou. Z jeho nespočetných ciest, ktoré absolvoval v priebehu roka, vznikla reportážna kniha. „Moje rozhodnutie sa ukázalo ako veľmi dobré a rok 1993 bol jedným z najzaujímavejších v mojom živote,“ povedal neskôr. „Predpovedali mi smrť, no ja som začal znovu žiť.“

Talian Tiziano Terzani (1938–2004) bol jedným z mála novinárov zo Západu, ktorí boli svedkami dobytia Saigonu Vietkongom ako aj dobytia mesta Phnom Penh Červenými Kmérmi. Bol korešpondentom talianskeho denníka Il Giorno i nemeckého týždenníka Der Spiegel. Medzi jeho najznámejšie knihy patria Giai Phon! Oslobodenie Saigonu (1976), Zakázané dvere (1984) či Dobrý deň, pán Lenin (1992).

V talianskom origináli Un indovino mi disse (RL libri 1995). Vychádza v preklade Alexandry Kučmovej.

Absynt

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tiziano Terzani #knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku