Simon Mawer: Sklenená izba

Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu.

07.08.2019 05:00
debata
Simon Mawer: Sklenená izba
Simon Mawer Sklenená izba Simon Mawer: Sklenená izba

Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky, ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.

Román bol v roku 2009 nominovaný na prestížnu Man Bookerovu cenu a podľa knihy nakrútili aj rovnomenný film. Je inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat.

Anglický spisovateľ Simon Mawer (1948) vyštudoval zoológiu, žije v Ríme a pôsobí ako učiteľ vo svojom odbore. Ako literát debutoval v roku 1986 románom Chimera. Jeho posledný román Pražská jar (2018) sa odohráva v Českoskoslovensku v roku 1968 a v časoch normalizácie.

Z anglického originálu The Glass Room (Little, Brown 2009) preložil Patrik Roľko.

Slovart

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Slovart #vila Tugendhat #Sklenená izba #Simon Mawer