Michal Havran: Poľovačka na Che Guevaru

20.08.2019 05:00

Autor ako mladý žurnalista dostal od priateľa, kubánskeho veľvyslanca, výtlačok denníkov Ernesta Che Guevaru.

Michal Havran: Poľovačka na Che Guevaru
Michal Havran: Poľovačka na Che Guevaru
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Autor ako mladý žurnalista dostal od priateľa, kubánskeho veľvyslanca, výtlačok denníkov Ernesta Che Guevaru. Kniha sa neskôr stala svetovým bestsellerom. Išlo o čerstvé kubánske vydanie zápiskov ikony partizánskeho boja proti americkému imperializmu, muža, ktorý svojimi činmi inšpiroval a fascinoval milióny mladých ľudí na celom svete.

„Ak sa k nám smrť priblíži, privítajme ju s odhodlaním. Tak zomiera partizán.“ Tieto slová vyriekol Che Guevara vo chvíli, keď vojaci bolívijského diktátora Barrientosa zlikvidovali jeho bojový oddiel. Chcel zmeniť svet, vytvoriť nového človeka, bojovať proti americkému imperializmu a pomáhať národom oslobodiť sa od kolonialistov. Partizánsky oddiel v blízkosti dedinky La Higuera vojská obkľúčili, Che Guevaru v prestrelke ranili a seržant Mário Terán veliteľa partizánov zblízka odstrelil.

Havran pátral po stopách Che Guevaru v Havane, Nikarague, Paríži, Moskve, Washingtone a v Miami na Floride. Pri písaní mu pomohli aj postrehy bývalého spravodajcu Československého rozhlasu v Lime Valentína Benčaťa. Dlho sa nevedelo, že Che Guevara žil krátko aj neďaleko Prahy…

Zahraničnopolitický komentátor a publicista Michal Havran st. (1945) pracoval v Smene a neskôr v Sme, pôsobil tiež na University of Maryland. Špecializuje sa na americkú zahraničnú politiku a arabské krajiny. Svoje postrehy a skúsenosti opísal v knihe Od Arabskej jari po Islamský štát. Je autorom komentárov a reportáží, napísal knihu Sága Billa a Moniky a romány Agent s pasom diplomata, Ruská špiónka a Ukradnutý prejav Nikitu Chruščova.

Marenčin PT

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Michal Havran #knižná novinka #kniha #Che Guevara
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku