Joseph Heller: Hlava XXII

31.08.2019 05:00

Nové vydanie jedného z najdôležitejších protivojnových diel americkej i svetovej literatúry.

Joseph Heller: Hlava XXII
Joseph Heller: Hlava XXII

Autor, ktorý čerpal z vlastných zážitkov z druhej svetovej vojny, opisuje márny boj hlavného hrdinu Yossariana proti absurdnej vojenskej mašinérii, pričom hojne využíva čierny humor a neustále balansuje medzi komikou a hororom.

Názov knihy odkazuje na vojenský predpis, podľa ktorého vojakov s istým počtom náletov odvelia z vojny, no zároveň nariaďuje, že vojak musí za každých okolností poslúchnuť svojho nadriadeného a plukovníci neustále zvyšujú počet náletov. Podľa románu bol nakrútený úspešný film.

Americký spisovateľ Joseph Heller (1923 – 1999) písal romány, poviedky, divadelné hry či filmové scenáre, no preslávil sa kultovým románom Hlava XXII (v anglickom origináli Catch XXII, Simon and Schuster 1961, v slovenčine vyšlo po prvý raz v roku 1974). Jeho prózy sa radia medzi klasické diela americkej literatúry 20. storočia.

Slovart

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovart #knižná novinka #Joseph Heller #Hlava XXII
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku