Angelika Schrobsdorff: Nie si ako iné matky

15.09.2019 05:00

Život z tisícov kúskov skladačky. Kúskami skladačky sú pre autorku matkine listy, fotoalbumy, spomienky priateľov a neskôr ich spoločný život.

V románe rozpráva o živote svojej židovskej matky, nekonvenčnej ženy, v Berlíne v období Weimarskej republiky, Tretej ríše a po vojne. Podáva takmer archeologický a pritom veľmi osobný pohľad na 20. storočie.

Všetko sa začalo celkom harmonicky v zámožnom židovskom dome berlínskeho obchodníka na začiatku 20. storočia. Else Kirschner je šarmantná mladá žena milujúca život, ktorý jej doprial roky blahobytu. Všetkému však urobili rázny koniec nacisti. Else, medzitým vydatá za pruského junkera, uteká s obomi dcérami do Bulharska.

Nemecko-židovská spisovateľka a herečka Angelika Schrobsdorff (1927–2016) napísala autobiografickú prózu, ktorá sa stala i predlohou pre televízny film. Bola tiež manželkou francúzskeho filmára Clauda Lanzmanna, ktorý sa stal známym rozsiahlym dokumentom o holokauste Šoa.

V nemeckom origináli Du bist nicht so wie andre Mutter (Hoffman und Campe 1992). Preložila Paulína Šedíková-Čuhová.

Inaque.sk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Angelika Schrobsdorff #knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku