František Juriga: Miluj blížneho svojho

26.09.2019 05:00

Zbierka poviedok, ktorú autor napísal k 75. výročiu SNP. Ako je pre jeho tvorbu charakteristické, nesnaží sa anjelom prišívať krídla ani čertom rohy.

František Juriga: Miluj blížneho svojho
František Juriga: Miluj blížneho svojho Autor: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

Ľudí nedelí na fašistov a antifašistov, chce podať charakteristiku doby a človeka v nej. Jeho človek sa nepredstavuje rečami, ale činmi ľudskosti či neľudskosti.

Juriga hovorí, že píše o obyčajných ľuďoch, o tých, ktorí bojovali a umierali za víziu budúcnosti, a snaží sa pozrieť aj na to, ako sa tá vízia naplnila. Priznáva, že jeho hrdinovia sú ľudia, ktorých väčšinou osobne poznal, ale aj to, že použil aj autorskú fantáziu.

Literárny vedec Vladimír Petrík o Jurigovi napísal: „Problém človeka je v Jurigovej tvorbe trvalo prítomný a zásadný. Stvárňuje ho v rozličných rovinách od biologickej cez sociálnu či spoločensko-politickú až duchovno-existenciálnu. Nebojí sa ísť do ideologických aj morálno-spoločenských zápasov…“

František Juriga (1934) je autor literatúry pre deti a mládež, rozhlasový a divadelný dramatik, pôvodným povolaním geológ. Vydal aj zbierku poviedok z rokov 1976 až 1990 Moderná cholera (2004).

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tip #kniha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku