Roberto Saviano: Piraně

27.09.2019 06:00

V románe Gomora priniesol Saviano svedectvo o svete neapolskej mafie.

Roberto Saviano: Piraně
Roberto Saviano: Piraně Autor: Paseka

Teraz sa vracia do rodného mesta, aby rozprával o vzostupe ambiciózneho bystrého 15-ročného Nicolasa, ktorý si založí vlastný gang. Jeho členovia pochádzajú zo strednej vrstvy, majú domovy, rodičov, súrodencov, chodia do školy. Neboli odchovaní mafiánskymi pomermi, ale počítačovými hrami, filmami a komiksmi.

Nevedia rozlišovať virtuálnu realitu od skutočného sveta, a tak sa štylizujú do postáv, ktoré poznajú z monitorov a displejov. Nevidia rozdiel medzi umelou a skutočnou krvou a smrťou, násilie je pre nich hra.

Jediné, čo ich zaujíma, sú peniaze. Chcú zbohatnúť, rozkazovať a vládnuť. A na to je dôležité mať zbrane a „gule“. Preto obdivujú i vojakov ISIS a ich videá. Nicolasov plán vyjde, z členov jeho gangu sa skutočne stane paranza – zabijacká omladina, malé pirane. Cena, ktorú za taký život zaplatia, je však vysoká.

Novinár, esejista a spisovateľ Roberto Saviano (1979) je špecialistom na neapolskú mafiu Camorra. Preslávil ho už debutový román Gomorra (2006), za ktorý sa mu mafia vyhrážala smrťou. Žije pod policajnou ochranou na utajenom mieste.

V talianskom origináli La paranza dei bambini (Mondadori 2016). (česky)

Paseka

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tip #Roberto Saviano #kniha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku