Tip na knihu: Slovenské superhrdinky

06.10.2019 12:00

Kto sú to superženy? Partnerky ži milenky superhrdinov? Nie tak celkom. Aj na Slovensku boli a sú výnimočné ženy, ktoré si trúfajú kráčať vlastnou cestou.

Andrea Kellö Žačoková ich narátala päťdesiat. Jej kniha SuperŽENY približuje hrdinky z rôznych oblastí spoločenského, vedeckého a kultúrneho života. Pôsobili v rôznych oblastiach, pochádzali z rozličných spoločenských vrstiev a venovali sa rozmanitým činnostiam. Počas svojho života urobili niečo veľké, čo ovplyvnilo životy iných ľudí aj celej spoločnosti. Aj napriek predsudkom voči nežnému pohlaviu, ktoré patrilo k obdobiu, v ktorom žili.

Vďaka publikácii z vydavateľstva Slovart spoznáte primášku Cinka Pannu, aktivistky Annu Pivkovú aj Elenu Šoltésovú, pestovateľku ruží Máriu Henrietu Chotekovú, maliarky Želmíru Duchajovú Švehlovú a Ester Martinčekovú, či horolezkyňu Olgu Zibrinovú. Zoznámite sa s „našimi prvými“ – lekárkou Máriou Bellovou, farárkou Darinou Bancíkovou, botaničkou Izabelou Textorisovou a inými priekopníčkami. Miesto v knihe dostali aj Mária Terézia, Anička Jurkovičová, Božena Slančíková Timrava či Terézia Vansová. Každý príbeh je doplnený originálnymi ilustráciami Zuzany Bartovej. „Vdýchla príbehom život a stavím sa, že jej obrázky si zamilujú nielen deti, ale aj dospelí,“ hovorí autorka, ktorú vždy zaujímali ženské témy a zaoberala sa nimi aj vo svojich vysokoškolských prácach. Ako študentka začala pracovať v knižnom vydavateľstve, kde je dodnes. Pred dvoma rokmi, v jeden jarný deň, si Andrea Kellö Žačoková povedala, že u nás chýba kniha, ktorá by mladým približovala úspešné ženy žijúce a pôsobiace na našom území. Počas materskej dovolenky pátrala v archívoch a knižniciach po výnimočných ženách a spoznávala ich životy. Preštudovala viac ako dvesto kníh, zborníkov, časopisov a naskenovala stovky strán podkladov. Mená žien pribúdali, až sa zoznam napokon ustálil. Trvalo jej to takmer dva roky. "Sama som pri bádaní objavila aj ženy, o ktorých som predtým vôbec nepočula.“

Príbehmi ženských hrdiniek žila celá jej rodina. „Dcéram aj manželovi som pravidelne referovala rôzne zaujímavosti. Keďže dcérky sú ešte malé – majú sedem rokov a tri roky – debaty som musela prispôsobiť ich veku,“ prezrádza autorka. Publikácia je primárne určená čitateľkám od dvanásť rokov, vďaka ilustráciám sa však dá čítať aj s mladšími deťmi, ktoré si z príbehu odnesú to svoje. "Ilustrácie sú skvelý námet na rozprávanie o lekárkach, včelárkach, astronómkach a iných výskumníčkach, spisovateľkách a maliarkach. Moje dievčatá boli kresbami Zuzany Bartovej doslova fascinované. Mladšia vďaka obrázkom dokonale pozná všetky profesie z knihy,“ hovorí Andrea. Nemyslí si, že kniha je určená len pre dievčatá. "Aj chlapci si predsa môžu prečítať o našej prvej pilotke, lekárke, o úspešných umelkyniach či vedkyniach. Jeden z odkazov SuperŽIEN je rodovo univerzálny – robte veci naplno a oduševnene, výsledky sa dostavia. Je to skôr akési pripomenutie životov žien, ktoré boli skutočne výnimočné, no vytratili sa z našej pamäti.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SuperŽENY #Andrea Kellö Žačoková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku