Vladimír Ondruš: Atentát na nežnú revolúciu

11.11.2019 07:00

Bolo treba s komunistami naozaj bojovať, alebo sa vzdávali ľahko a bez boja? Aké sú názory aktérov na udalosti tých čias v súčasnosti? Aké sú ich postoje k ponovembrovému vývinu?

Vladimír Ondruš: Atentát na nežnú revolúciu
Vladimír Ondruš: Atentát na nežnú revolúciu Autor: Ikar

Po páde totality sa rozpútal boj o moc a majetky. Jedným z jeho nástrojov sa stali dokumenty z archívov ŠtB. O fenoméne nášho „vyrovnávania sa s minulosťou“ je táto kniha z pera priameho účastníka diania, ktorá vyšla po prvý raz v roku 2009. Po medových týždňoch s ľudským snom prišlo manželstvo s realitou – napísal o tej dobe básnik Milan Rúfus.

Od nežnej revolúcie prešlo vyše dvadsať rokov, a ešte sme sa ani nerozhodli, ako túto historickú udalosť pomenujeme, ako ju budeme písať a ako ju budeme vnímať.

Od roku 1989 sa udialo toho veľa: Vznikla samostatná Slovenská republika, stali sme sa členmi Európskej únie, tak ako iné štáty aj Slovensko zasiahla hospodárska kríza… V rušnom dvadsaťročí akoby ani nebol čas spomínať. Je to preto, lebo tieto udalosti pociťujeme stále ako niečo živé, čo sa neprestajne mení, dotvára, prehodnocuje?

Pre ponovembrových mladých ľudí, ale i pre starších, ktorí neboli celkom pri tom, to tak nemusí byť. Sú zvedaví, kde sú dnes ľudia, ktorí stáli v novembri i po ňom na čele spoločensko-politického diania, ako to celé prebiehalo, ako to prežívali tí, čo boli v tesnej blízkosti tých, čo odchádzali i tých, čo nastupovali.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku