Gábor Zoltán: Orgia

, 08.11.2019 15:00

Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začala skutočná honba na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie.

Gábor Zoltán: Orgia
Gábor Zoltán: Orgia Autor: Absynt

Ich vykonávateľmi boli tzv. nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi.

Krátko pred koncom druhej svetovej vojny, na prelome rokov 1944 a 1945, sa už k Budapešti blížil front, no vražedná mašinéria naďalej bezchybne fungovala. Deportácie z obkľúčeného mesta však už neboli možné, a tak sprievody nevinných ľudí pochodovali centrom hlavného mesta a ich životy zakrátko končili v mrazivých vodách Dunaja.

Uprostred tohto šialenstva stojí továrnik Renner a jeho osobná tragédia, ktorá je chrbticou tohto dokumentárneho románu.

Gábor Zoltán však neúprosne a presne portrétuje aj tých najvyšších nyilašovských predstaviteľov pričom pred nami s chladným pozorovateľským odstupom otvára peklo, ktoré stvorili vlastnými rukami a hlavami.

Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.

Dokumentárny román Orgia vychádza v preklade Tímey Krekovič Beck.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku