Kniha, ktorú nekúpite v žiadnom obchode

, 21.11.2019 13:00
Pastircak
Kniha pomáha ľuďom bez domova prežiť zimu. Autor:

V čase letného slnovratu Zem navštevujú anjeli. Zväčša priletia len tak pre zábavu na pár hodín. Vymýšľajú zlomyseľné žartíky a pletú nimi hlavu prostoduchým pozemšťanom. Medzi anjelmi sa však nájdu aj takí, ktorí sa do Zeme zamilovali.

Potulujú sa po nej dlhší čas, nedá im pokoj bádateľská zvedavosť. Tak ako anjelom so vznešenými menami Azael a Gabriel z novej knihy Daniela Pastirčáka. Kniha pomáha ľuďom bez domova prežiť zimu, preto ju nedostanete kúpiť v žiadnom kníhkupectve, iba výhradne u predajcov časopisu Nota Bene.

"Som rád, že môžem svoju knihu zveriť do rúk predajcom Nota Bene a tak im aspoň trochu pomôcť zaradiť sa späť do života. Človeka bez domova s knihou spája zvláštna spríbuznenosť. Aj kniha, aj človek bez domova sú medzi ľuďmi cudzí, potrebujú otvoriť okoloidúcemu svoje vnútro a osloviť ho s nádejou, že sa spoznajú, spriatelia sa a pomôžu si,“ povedal autor knihy Daniel Pastirčák. A tak v čase zimného slnovratu ľudí zahreje kniha o anjeloch, ktorí pocítili náklonnosť k ľudskému tvorovi, čo nohami chodí po Zemi, no hlavu dvíha k nebu. Azael prvýkrát zblízka pozoruje človeka, ktorý sa stále za niečím pachtí a večne musí na čosi čakať. Jedného dňa príde s nápadom, ako možno človeka urobiť šťastným…

Azael a Gabriel je už druhý spoločný projekt Daniela Pastirčáka s občianskym združením Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene. Pred dvoma rokmi predajcovia predávali knihu s názvom Starec a dieťa. Novú knihu dopĺňajú ilustrácie výtvarníčky Alice Raticovej a graficky ju upravila Zuzana Liptáková.

„Je to zvláštny príbeh, všetky vety sú krásne a presné. Tak je to, keď vám text diktujú anjeli,“ povedal o knihe režisér Juraj Nvota. Nvota spolu s herečkou Rebekou Polákovou sa stali krstnými rodičmi nového diela.

Zimné produkty pomáhajú predajcom ľahšie prežiť zimu, uhradiť si ubytovanie a ostatné živobytie. „Danielova kniha poteší pod stromčekom blízkych a zároveň pomôže tým, čo to potrebujú,“ hovorí Sandra Pazman Tordová, šéfredaktorka časopisu Nota Bene. Kniha stojí 8 €.

Na Slovensku chýba prístup k cenovo dostupným mestským nájomným bytom s nájomným od 90 do 120 €, ktoré by si predajcovia dokázali zaplatiť. Sú tak odkázaní na komerčné ubytovne, a tie sú drahé. "Z prieskumu nám vyšlo, že predajcovia v nich priemerne platia 217 eur mesačne za posteľ. V mestskej ubytovni je cena priemerne 165 eur mesačne za posteľ. Izbu väčšinou obývajú minimálne s jednou cudzou osobou,“ vysvetľuje šéfredaktorka. Ani tieto drahé ubytovne však kapacitne nestačia, podľa odhadov žije na Slovensku na ulici viac ako 20 tisíc ľudí.

Počas 18-ročnej histórie združenie Proti prúdu vydalo už deväť kníh, z toho autormi piatich kníh boli samotní predajcovia časopisu. Túto zimu predajcovia ponúkajú aj ilustrovaný kalendár nazvaný Pouličný sprievodca svetom.

Pouličný časopis Nota bene vychádza od roku 2001 a doteraz pomohol viac ako 5 000 ľuďom bez domova v 17 mestách Slovenska získať nielen príjem, ale aj sebaúctu a sociálne kontakty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nota Bene #Daniel Pastirčák #Bezdomovectvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku