Stanislava Chrobáková Repar: Bielym atramentom

, 02.12.2019 07:00

Kniha Bielym atramentom je feministická literárna kritika a gynokritika je výsledkom takmer dvadsaťročného systematického úsilia Stanislavy Chrobákovej Repar.

Stanislava Chrobáková Repar: Bielym atramentom
Stanislava Chrobáková Repar: Bielym atramentom Autor: Aspekt

Texty odzrkadľujú jej erudíciu ako literárnej vedkyne, ale aj estetičky a filozofky so širším myšlienkovým rámcovaním predmetu výskumu.

Publikáciu tvoria časopisecky publikované texty, ktoré vznikali po roku 2000, doplnené o autorský úvod. Sú príspevkom k súčasnému uvažovaniu o literatúre vo viacerých ohľadoch, prinášajú však najmä posilnenie rodového myslenia v oblasti literárnej vedy.

Autorka v knihe kriticky reflektuje diela odbornej i krásnej literatúry z pera slovenských i inonárodných autoriek (Blažková, Haugová, Farkašová, Brežná, Juráňová, Cviková, Ferenčuhová, Szymborska, Plath, Kahlo, Makarovič, Ugrešić, Frýdlová, Kalnická, Tokarczuk, Tratnik…), ako aj autorov (Barša, Lipovetsky), ktorí reflektujú otázky ženskosti a jej spoločenského i literárneho konštruovania.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižné tipy #kniha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku