Matias Faldbakken: Reštaurácia The Hills

, 19.12.2019 07:00

Reštaurácia The Hills v Osle má charakter. Pochádza zo starosvetských čias, v polovici 19. storočia ju založil Angličan Hill. Všetko o nej a jej návštevníkoch sa dozvieme z rozprávania čašníka, záhadnej postavy, ktorá však o sebe a svojom živote neprezradí vôbec nič.

Matias Faldbakken: Reštaurácia The Hills
Matias Faldbakken: Reštaurácia The Hills
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Lindeni

Nevieme dokonca ani to, ako sa volá. Je akýmsi ironizujúcim a mizantropickým prostredníkom, cez ktorého má čitateľ možnosť dôkladne sa oboznámiť s interiérom a s charaktermi jednotlivých „postavičiek“: so štamgastom Grahamom – známym aj pod prezývkou Prasa, vždy obklopeným decentným hlúčikom estétov; s o čosi temperamentnejšou skupinou okolo Toma Sellersa či s jediným čašníkovým priateľom Edgarom aj jeho dcérou Annou.

V tomto trochu ošumelom mikrosvete sa udržuje idea starej Európy. Panuje tu osvedčený poriadok, všetko má svoje miesto a zvonka sem prenikne len sotvačo. A presne tak to čašníkovi vyhovuje.

Hrozba nepokoja a zmeny sa však jedného dňa predsa len objaví v podobe nečakaného hosťa: otrasie základmi stabilného vesmíru a naruší starostlivo pestovanú podnikovú symbiózu.

Originálny, vtipný a zábavný román o narušených spoločenských štruktúrach a kultúre kolísajúcej na hrane poriadku a úpadku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#román #kultúra #kniha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku